Muzeum Okręgowe w Suwałkach wzbogaciło się o prace Adama Międzybłockiego i Czesława Tańskiego, uznawanego za ucznia Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Akwarelę Międzybłockiego podarował placówce portal „Niebywałe Suwałki”.

Adam Międzybłocki urodził się w 1883 r. w Gryszkańcach na Sejneńszczyźnie, zm. w 1956 r. w Gdańsku. Był malarzem związanym z wileńskim środowiskiem artystycznym. Uczęszczał do Szkoły Rysunku w Wilnie, kształcił się też pod kierunkiem Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego w krakowskiej ASP. Był związany z Gruzją i Akademią  Sztuk Pięknych w Tbilisi. Do Gruzji Adam Międzybłocki wyjechał w 1913 roku. Poza Tbilisi Miedzybłocki przebywał też w Baku i w Armenii. Najwięcej jego prac powstało w latach 1917 – 1919; były prezentowane na wystawach Kaukaskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuk Pięknych. Ze względu na kolorystykę i zainteresowanie krajobrazem Kaukazu malarstwo Międzybłockiego zyskało sobie dużą popularność. Najbardziej znanym obrazem Międzybłockiego jest „Most Woroncowa”, namalowany na kartonie widok starej części Tbilisi. Obraz przechowywany jest w Muzeum Historycznym Miasta Tbilisi (źródło: Polskie dziedzictwo w Gruzji, Janusz Mróz, Jerzy Szałygin).

Międzybłocki wymieniany jest w wśród najwybitniejszych polskich artystów w Gruzji, do których należeli: Gracjan Chmielewski, Feliks Chodorowicz, Stanisław Horno-Popławski, Henryk Hryniewski, Jan Pajewski, Mikołaj Sklifasowski, Władysław Stachowski, Zygmunt Waliszewski, Roman Wilczyński, Ilja Zańkowski, bracia Cyrył i Ilja Zdaniewicz, Borys Romanowski i Michał Wadbolski.

miedzyblocki_adam, akwarela, Adam Międzybłocki, Muzeum Okręgowe, Suwałki, #suwalki
Akwarela Adama Międzybłockiego przekazana Muzeum Okręgowemu w Suwałkach przez „Niebywałe Suwałki”.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach stało się w październiku 2016 r. właścicielem akwareli Adama Międzybłockiego „Martwa natura z laleczką” z 1955 r. (papier, 40 × 32 cm). Prezentacja pracy wraz z wykładem prof. Jana Wiktora Sienkiewicza, prowadzącego cykl wideo-wykładów „Wilno nad Tamizą”, odbędzie się we wtorek, 7 lutego o godz. 18.00 w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Kolejne prace w zbiorach muzealnych pochodzą z kolekcji prywatnej aż ze Stanów Zjednoczonych. Są to trzy obrazy Czesława Tańskiego, ucznia Alfreda Wierusza-Kowalskiego, powstałe około 1929 roku (dwa portrety – pastele oraz martwa natura). Artysta ten uznawany jest za jednego z dwóch uczniów urodzonego w Suwałkach malarza z kręgu „monachijczyków”. Pasjonatom lotnictwa Tański znany jest jednak bliżej jako konstruktor lotniczy, pionier i popularyzator tej dziedziny w Polsce. Pochodził ze zubożałej rodziny ziemiańskiej (rodzice: Adam i Celina z Żołdowiczów). Stworzył m.in. własny szybowiec nazwany „Lotnią”, jednopłatowy samolot o nazwie „Łątka” oraz prototyp śmigłowca (nazwanego śrubowcem).

Kolejnym darem dla Muzeum Okręgowego w Suwałkach jest mapa Wielkiego Księstwa Litewskiego – najprawdopodobniej z 1613 roku (autentyczność zostanie potwierdzona niebawem przez Bibliotekę Narodową, wcześniej mapa przejdzie dezynfekcję), przekazana przez Helenę Janiec, córkę Leona Koca, brata Adama Koca. Po śmierci Heleny Janiec, która mieszkała w Sztokholmie, o przekazanie eksponatu do Suwałk zadbał jej wnuk.

Leave a Reply