Reklama

Komu potrzebne jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Data:

- Reklama -

Dwudziestoletnia studentka wynajmująca kawalerkę, informatyk i wielbiciel sportu, czy czterdziestoletni ojciec dwójki dzieci mieszkający na przedmieściach. Różni ich bardzo wiele, łączy przynajmniej jedno – nieświadomie mogą być sprawcami nieszczęśliwego zdarzenia, powodującego szkodę u osób trzecich. Co zrobić, by uchronić się przed jego finansowymi konsekwencjami? Wystarczy zakup odpowiedniego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

W jakich sytuacjach polisa może się przydać

Ubezpieczenie OC kojarzy się przede wszystkim z posiadaniem samochodu. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy z nas może również ubezpieczyć odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym. Taki parasol ochronny będzie działał zarówno w zaciszu domowym, jak i podczas spaceru w parku lub zakupów w markecie. Będzie także skuteczny na wyjeździe, choć w tym przypadku warto sprawdzić, czy ochroną objęte są zdarzenia mające miejsce np. poza granicami kraju lub wynikające z uprawiania sportów, takich jak np. narciarstwo. – W zależności od ubezpieczyciela, z którego usług korzystamy, takie zdarzenia mogą być objęte ochroną w ramach oferty podstawowej, albo będą wymagały uzupełnienia w postaci dodatkowych umów – tłumaczy Małgorzata Skibińska, menedżer ds. majątkowych ubezpieczeń indywidualnych w Avivie. – Decydując się na konkretną ofertę, zastanówmy się więc, na jakie zdarzenia jesteśmy najbardziej narażeni i wybierzmy te pakiety, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom.

Ochrona dla ciebie, bliskich i… pupila

Polisa OC w życiu prywatnym gwarantuje ochronę nie tylko od finansowych skutków szkód, które wyrządzimy my sami, ale również tych spowodowanych przez naszych najbliższych, np. dzieci. Oznacza to, że jeśli pociecha zbije okno sąsiada podczas gry w piłkę, ubezpieczyciel pokryje koszty jego wymiany. – Ubezpieczenie OC może się także przydać posiadaczom zwierząt – zwraca uwagę Małgorzata Skibińska z Avivy. – Polisa ochroni przed dodatkowymi kosztami, np. gdy nasz kot podrapie i zniszczy kanapę w wynajmowanym mieszkaniu. Istnieją jednak pewne ograniczenia dotyczące np. zwierząt hodowlanych oraz egzotycznych. Jeśli więc jesteśmy wielbicielami jadowitych pająków czy węży, warto dokładnie zadbać o bezpieczeństwo tych istot oraz osób, które mogą mieć z nimi kontakt – radzi ekspert Avivy.

Dla właścicieli nieruchomości

Ochrona odpowiedzialności cywilnej może okazać się również przydatna właścicielom domów jednorodzinnych lub kamienic. Zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy ich obowiązkiem jest odpowiednie utrzymanie posesji, czyli odśnieżanie chodnika czy usuwanie nadmiernych ilości śniegu z dachu lub sopli zwisających z rynien. – Gdy nasze niedopatrzenia będą powodem czyjegoś wypadku, osoby poszkodowane mogą domagać się odszkodowania – stwierdza Małgorzata Skibińska z Avivy. – Dotyczy to np. sytuacji, kiedy przechodząc przed naszym domem, ktoś poślizgnie się i złamie nogę, albo sopel spadający z rynny uszkodzi zaparkowany obok samochód.

Najważniejszy zdrowy rozsądek

Nie można zapomnieć o tym, że najważniejszym gwarantem bezpieczeństwa jest nasza rozwaga i odpowiedzialność. Dzięki nim możemy uniknąć wielu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, których konsekwencjami bylibyśmy obciążeni. – Mimo że ubezpieczenie chroni nas w wielu przypadkach, pamiętajmy, że jeśli będą one konsekwencjami naszego zaniedbania, będziemy musieli samodzielnie się z nimi uporać – mówi Małgorzata Skibińska z Avivy. – Przykładowo, gdy odkręcimy kran i o nim zapomnimy, przez co zalejemy mieszkanie sąsiada, koszty remontu nie będą nam zwrócone. Podobnie będzie, jeśli doprowadzimy do uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzimy czyjeś mienie, będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym jest więc rozwiązaniem, które może skutecznie uchronić nas przed finansowymi konsekwencjami wielu zdarzeń. Decydując się na zakup takiej polisy, zwróćmy uwagę na zakres ochrony, a także jej koszty. Powinny one być zrównoważone i dobrane do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę wybierając polisę?

Zakup polisy nie kosztuje dużo, a korzyści płynące z posiadania...

Kolejna elektroniczna usługa w ZUS e-Akta

Elektronizacja akt pracowniczych to kolejna usługa, na którą właśnie...

Ubezpieczenia komunikacyjne – nie tylko zwykłe OC

Standardowe OC to najpopularniejsze w Polsce ubezpieczenie komunikacyjne. Duża...

Jak uwolnić się od polis inwestycyjnych?

Jeszcze w latach 90. XX wieku czy po milenium,...