Radni Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki nie próżnują. Zrealizowali już kilka inicjatyw, planują kolejne. Jednym z pomysłów jest pomoc w organizacji kampanii informacyjnej na temat autyzmu i Zespołu Aspergera, która zakończy się w kwietniu – Światowym Dniu Świadomości Autyzmu.
Młodzieżowa Rada Miasta Suwałki jest głosem doradczym. Młodzi radni nie tylko chcą wypracować przydatne stanowiska, ale też zachęcić do dialogu swoich rówieśników z suwalskich szkół. Współpracę rozpoczęli również z Młodzieżową Radą Miasta Sejny, z którą planują przeprowadzić badania czystości wody z wybranych rzek i jezior – badania mają odbyć się w laboratorium Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach.
O zrealizowanych i planowanych inicjatywach suwalczanie rozmawiali we wtorek, 21 lutego w Urzędzie Miejskim w Suwałkach – podczas sesji Młodzieżowej Rady Miasta.
W trakcie obrad pojawiła się informacja o organizowanym we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową I Konkursie Wiedzy o Samorządzie. Eliminacje szkolne odbędą się 2 marca, zaś 10 marca w PWSZ zostanie przeprowadzony finał międzyszkolny. Nagrody zasponsorowali: Prezydent Suwałk, Rektor PWSZ, a także posłanka Bożena Kamińska, która zwycięską klasę zaprosi do udziału w wyjeździe do Sejmu RP.
Z inicjatywy radnych, a z udziałem uczniów suwalskich szkół ponadgimnazjalnych, została też zrealizowana inicjatywa „Gramy i pomagamy”, w trakcie której w rozgrywkach bowlingowych wzięło udział 346 osób z różnych szkół. Celem rozgrywek była zbiórka na rzecz Tomka Nowakowskiego, podopiecznego Fundacji „Promyk”.
Współpracę radni chętnie podjęli również z Niepubliczną Terapeutyczną Szkołą Podstawową „Bajka” z Suwałk. W połowie marca w szkołach ponadgimnazjalnych z terenu miasta rozpoczną się spotkania informacyjne na temat autyzmu i ZA. O tej inicjatywie już wkrótce więcej na naszej stronie.
Kolejna inicjatywa edukacyjna będzie polegać na organizacji cyklu wykładów historycznych. Pierwsze spotkania zostaną poświęcone historii Żołnierzy Wyklętych. Poprowadzą je historycy związani z IPN.
W trakcie obrad MRMS Piotr Staszkiewicz z ZST podniósł problem stanu obiektów sportowych przy tej szkole. Chodzi o remont boisk oraz powstanie siłowni pod chmurką z prawdziwego zdarzenia. Boiska, z których w tej chwili korzysta młodzież, są już wysłużone, a ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia – nierówne i zniszczone powierzchnie – asfaltowa i trawiasta – mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia uczniów. Pod wnioskiem o modernizację obiektów podpisało się 600 osób – nie tylko uczniowie, ale i przedstawiciele LOK-u, parafii pw. św. Wojciecha oraz drużyny Ślepsk Suwałki.
Członkowie MRMS postanowili poprosić swoich kolegów o głos w zakresie oferty kulturalnej miasta. Zakończył się już I etap ankietowania. W tej chwili opinie są opracowywane do poddania ich pod głosowanie, które odbędzie się w poszczególnych szkołach.
MRMS wspiera działania uczniów PSM w przygotowaniu audycji muzycznych, wspiera też inicjatywy Suwalskiej Rady Seniorów (Spacer po dawnych Suwałkach odbędzie się 21 marca), a także zachęca młodzież do udziału w przeglądzie kabaretowym, w którym nagrodą główną będzie występ na sali Suwalskiego Ośrodka Kultury przed kabaretem „Hrabi”. W planach MRMS jest także organizacja turnieju debat oksfordzkich czy też konkursu na nauczyciela/ucznia roku lub najlepszy cytat nauczyciela.
Fot. Niebywałe Suwałki