Reklama

Na „trzynastki” urzędników ponad 850 tys. złotych (infografika i sonda)

Data:

- Reklama -

W ostatnich kilku latach na wypłatę „trzynastek” dla urzędników z suwalskiego Ratusza przeznaczono kwotę ponad 3,2 mln złotych. Tylko w 2017 roku (wypłaty za 2016 rok) pochłonęły one rekordową kwotę ponad 850 tys. zł.

Nasza redakcja postanowiła przeanalizować kwoty wypłat tzw. „trzynastek” w ostatnich kilku latach. Dane obejmują wyłącznie Urząd Miejski w Suwałkach, a pamiętajmy, że prawo otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego posiadają również inni pracownicy sfery budżetowej, a tych w naszym mieście nie jest mało. Trzynastka wypłacana jest raz w roku (w tym roku – do 31 marca 2017 roku).

Na tę formę wynagrodzenia – premii rocznej mogą więc liczyć: pracownicy urzędów marszałkowskich, wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, starostw powiatowych, powiatowych jednostek organizacyjnych, urzędów gmin, jednostek pomocniczych gmin, gminnych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, a także biur poselskich, senatorskich lub poselsko-senatorskich oraz klubów, kół albo zespołów parlamentarnych

Wypłata „trzynastek” regulowana jest ustawowo. Nawet ogromne zadłużenie samorządu – a takie przypadki zdarzają się w kraju, choć Suwałk to nie dotyczy – nie zwalnia pracodawcy z wypłaty tej formy wynagrodzenia.

W uchwale Sądu Najwyższego z lipca 2003 roku znajdujemy interesującą argumentację: dodatkowe wynagrodzenie roczne w sferze budżetowej jest odpowiednikiem premii z zysku (nadwyżki bilansowej) w sferze gospodarczej. Przysługuje pracownikowi za indywidualny wkład pracy (tu liczony nie wynikiem ekonomicznym osiągniętym przez pracodawcę i czasem przepracowanym przez pracownika, ale wyłącznie wedle miernika czasowego). Czas przepracowany w roku kalendarzowym powinien mieć, zatem wpływ na wysokość tej premii nie tylko, co do jej wymiaru (proporcjonalnego do przepracowanego czasu w roku kalendarzowym), ale i co do ustalania podstawy jej wymiaru (poprzez uwzględnienie zasadniczo wynagrodzenia za pracę rzeczywiście wykonaną).

Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez adwokatów współpracujących z naszą redakcją – z Kancelarii Majda Strzyżewska – ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej nie przewiduje w żaden sposób odstępstw od wypłaty „trzynastek” w przypadku, gdy samorząd gminny jest zadłużony. W art. 3 wymienione są przypadki, w których pracownik nie nabywa prawa do wynagrodzenia rocznego, a są to: nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy trwająca dłużej niż dwa dni; stawienia się do pracy lub przebywania w pracy w stanie nietrzeźwości; wymierzenie pracownikowi kary dyscyplinarnej wydalenia z pracy lub ze służby; rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne wynosi 8,5% wynagrodzenia otrzymanego w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje. W praktyce – na przykładzie Urzędu Miejskiego w Suwałkach – „trzynastki” wypłacane od 2014 roku (za 2013 rok i kolejne) pochłaniają coraz więcej pieniędzy z budżetu. A przykład dotyczący wydatków na ten cel Ratusza to tylko kropla w morzu.

Zgodnie z uzyskanymi informacjami, były to kwoty: 745 774,32 zł (dla 200 osób) – wypłacone w 2014 r. za 2013 r.; 806 694,95 (dla 209 osób) – wypłacone w 2015 r. za 2014 r.; 802 452,40 zł (dla 210 osób) – wypłacone w 2016 r. za 2015 r. oraz 851 547,39 zł (dla 212 osób) – wypłacone w 2017 r. za 2016 r. Urzędnicy suwalskiego Urzędu Miejskiego (bez zarządu miasta i naczelników wydziałów) zarabiają średnio 3,5 tys. zł brutto.

Dodajmy, że w przypadku nauczycieli wysokość „trzynastki” obliczana jest według innych zasad – na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r., przy uwzględnieniu m.in.: wynagrodzenia zasadniczego i dodatków – za wysługę lat, motywacyjnego, czy funkcyjnego, a także doraźnych zastępstw, czy też wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

 
Sonda poniżej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Stan kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach pozostawia wiele...

„Samochód dla ludu” wybierany najczęściej

Z roku na rok rośnie liczba pojazdów rejestrowanych w...