Reklama

Oscarowe filmy, konkurs i rozmowy – Augustów zaprasza do krainy filmu

Data:

- Reklama -

Do Oscarowej gali w USA pozostało 11 dni. Tyle samo, co do rozpoczęcia przeglądu filmowego „Namiary na Oscary” w kinie „Iskra” w Augustowie. Nie ma w tym przypadku. Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży filmowej śledzą przecież kinomani na całym globie.

Do Augustowa warto zaglądać. Tamtejszy DKF „Kinochłon” co rusz zaprasza publiczność do udziału w pokazach i spotkaniach z gośćmi ze świata filmu – aktorami, reżyserami, dziennikarzami i krytykami filmowymi. Oscary to kolejna ku temu okazja. „Namiary na Oscary” to autorski cykl filmowy z Augustowa, obok „3 x Gdynia” i „Kinogrania”.

26 lutego dowiemy się, które produkcje zdobyły legendarne statuetki – już po raz 89. W Augustowie komentarz do filmów publiczność usłyszy z ust samego Błażeja Hrapkowicza, który w Canal+ prowadził rok temu wieczór Oscarowy. Propozycje wybrane przez radę programową „Kinochłona” we współpracy z Błażejem Hrapkowiczem są produkcjami, których w Augustowie jeszcze nie pokazywano, nie wszystkie były też objęte szeroką dystrybucją.

Prócz niezwykle zajmujących dyskusji na temat filmów, organizatorzy wydarzenia zapraszają publiczność do udziału w zabawie – każdy z widzów otrzyma karnet, na którym będzie mógł wytypować filmy nominowane do Oscara w 5 najważniejszych kategoriach. Kto wytypuje najtrafniej, otrzyma „Kinochłonowe” upominki (i nie tylko „Kinochłonowe).

Pierwszy wieczór wydarzenia to również spotkanie z Adamem Krukiem, krytykiem filmowym, dziennikarzem i filmoznawcą.

W niedzielę, 26 lutego o godz. 19:15 w kinie „Iskra” rozpocznie się pokaz filmu „Moonlight” w reż. Barry’ego Jenkinsa, który otrzymał 8 nominacji.

„Moonlight” jest opowieścią o dorastaniu ubogiego, czarnego chłopca. Dorasta on w jednej z niebezpieczniejszych dzielnic Miami i stara się znaleźć swoje miejsce w świecie. Handel narkotykami na ich osiedlu kontroluje Juan (Mahershala Ali), który staje się swego rodzaju zastępczym ojcem Chirona. Czysty i widny dom, w którym Juan mieszka ze swoją dziewczyną Teresą (Janelle Monáe) staje się dla chłopca oazą stabilności, miejscem gorących posiłków, świeżej pościeli i swobodnych rozmów. Drugim, równie bolesnym i skomplikowanym motywem przewodnim, jest związek Chirona z jego matką, Paulą (Naomie Harris), która stacza się w wyniszczający nałóg narkotykowy, których dostarcza jej Juan.

https://www.youtube.com/watch?v=csHXq2Jo_Tk

W poniedziałek, 27 lutego o godz. 18:15 – „Toni Erdmann”, niemiecka komedia, która uzyskała nominację w kategorii film nieanglojęzyczny.

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom na niemieckich przedmieściach. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą, równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

Z kolei we wtorek, 28 lutego o godz. 19:15 widzowie obejrzą „Manchester by the Sea”. Film w reż. Kennetha Lonergana otrzymał 6 nominacji do Oscara.

Lee Chandler (Casey Affleck) jest dozorcą, który stroni od ludzi. Mężczyzna wraca do rodzinnego miasta, gdy otrzymuje wiadomość o śmierci starszego brata Joe (Kyle Chandler). Ku swojemu zdziwieniu, Lee zostaje opiekunem prawnym bratanka Patricka (Lucas Hedges). Mężczyzna musi poradzić sobie z wychowaniem nastolatka, spotkaniem z byłą żoną Randi (Michelle Williams) i lokalną społecznością, która zna powody jego wyjazdu z Manchester-by-the-Sea sprzed lat.

https://www.youtube.com/watch?v=Z_uGUBQWv20

Organizatorzy przeglądu zachęcają do zakupu karnetu, który prócz wstępu na „Namiary na Oscary”, jest przepustką do wejścia na pokazy filmów „Komunia” i „Więzi” w dniu 3 kwietnia – również w kinie „Iskra” w Augustowie. Karnet można nabyć w cenie 30 zł (bilet na seans pojedynczy – 13 zł; bilet na dwa seanse dla uczniów – 15 zł).

Organizator: DKF Kinochłon
Mecenat: Augustowskie Placówki Kultury, Kino Iskra
Partner strategiczny: Brunswick Marine in Poland
Partnerzy medialni: Augustow24.pl, Augustowski Reporter, Niebywałe Suwałki

Aby wygrać karnet na pokaz filmów podczas „Namiarów na Oscary”, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Jakie trzy filmy otrzymały dotychczas 14 nominacji do Oscara? Odpowiedzi (wraz z imieniem i nazwiskiem do rezerwacji) prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl

Wygrywa osoba, która prawidłowej odpowiedzi udzieli najszybciej. Zwycięzcę o zasadach odbioru nagrody poinformujemy mailem.

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Podlascy posłowie i senatorowie znów piszą do premiera w sprawie drogi ekspresowej S61

To już kolejne stanowisko w sprawie uzupełnienia sieci dróg...

Augustowski DKF „Kinochłon” zaprasza na ciekawe dokumenty – już w ten weekend

Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon” zaprasza na kolejny przegląd. Już...

Filmowe propozycje APK na lato (audio)

Kino lubimy niezależnie od pory roku, ale wakacyjny i...

„Sokół z masłem orzechowym” – DKF Kinochłon zaprasza na lipcowy seans

Augustowski Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza po przerwie, już na...
%d bloggers like this: