Co roku rośnie liczba osób, które przy rozliczeniu rocznym PIT korzysta z udogodnień, jakie pociąga za sobą komputeryzacja życia. Korzystamy więc z łatwiejszej od metody tradycyjnej formy rozliczenia podatku i coraz chętniej wypełniamy PITy roczne przez Internet.

Przy formie tradycyjnej – papierowej zazwyczaj pierwsze problemy pojawiają się, gdy musimy dokonać wyboru odpowiedniego dla nas formularza PIT. Nierzadko, ze względu na źródło dochodów i przyjętą formę opodatkowania, zmuszeni jesteśmy do wypełnienia  i wysłania  nie jednego a większej liczby PIT-ów. I tu pojawia się kolejny problem –  jak dobrać właściwe załączniki PIT?. Podatnicy chcą dzisiaj rozliczać PITy roczne przez Internet. Pomocne w tym są bezpłatne programy do PIT, które znajdziemy na  wielu portalach podatkowych. Dobre programy, oprócz tego, że są bezpłatne, dysponują bazą aktualnej wiedzy podatkowej oraz katalogiem aktualnie obowiązujących formularzy wraz z załącznikami.

Rekomendujemy program PITAX.pl, który pomaga szybko i w niezwykle prosty sposób rozliczyć PITy roczne przez Internet – bez konieczności ruszania się z domu. Jest pomocny podczas rozliczania przychodów z emerytury, renty, stypendium, umowy o pracę, a także przychodów z działalności gospodarczej. Jego zaletą jest również automatyczne dobieranie właściwej  deklaracji PIT w oparciu o informacje uzyskane w czasie interaktywnego wywiadu z wypełniającym deklarację podatnikiem.

Program do PIT pomoże w ich wypełnieniu i rozliczeniu podatku dzięki integracji z rządową platformą podatkową e-Deklaracje. Pierwszym krokiem w pracy z programem jest przygotowanie wszystkich PITów przesłanych nam przez pracodawcę. Podatnik powinien to zrobić najpóźniej do końca lutego tego roku. W PIT znajdują się informacje o naszych przychodach, dochodach oraz wysokości zaliczek odprowadzonych na konto podatku dochodowego. Kolejnym ruchem jest wybranie jednej z opcji: rozliczenie indywidualne, rozliczenie z małżonkiem, czy też rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Po szybkim wypełnieniu deklaracji, mamy możliwość wysłania jej do urzędu skarbowego w wersji elektronicznej, a na zakończenie całego procesu, trwającego zwykle kilka minut, istnieje możliwość wygenerowania UPO, czyli urzędowego potwierdzenia nadania. Ministerstwo Finansów zachęca wszystkich płacących podatki Polaków do korzystania z elektronicznego rozliczenia PIT. Żeby zadanie to uczynić jeszcze prostszym, na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów umieszczona została tak zwana PFR, czyli usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Można z niej również skorzystać przy rozliczaniu podatku poprzez program do PIT 2016. Możemy zintegrować przygotowaną dla nas PFR z wypełnianą online deklaracją. Zaoszczędzimy przez to czas, ponieważ sporo informacji (dane pracodawcy, osiągnięte dochody, dane podatnika, itp.) jest już wprowadzonych w odpowiednie rubryki formularza PIT w PFR.

Skorzystanie z przygotowanych przez administrację podatkową wstępnie wypełnionych deklaracji będzie możliwe jednak dopiero w połowie marca, ponieważ opierają się one na danych otrzymanych od pracodawców i płatników składek, którzy mają czas na ich przesłanie do końca lutego.

Jeśli rozliczasz PITy roczne przez Internet, program podsunie informację na temat przysługującej Ci ulgi podatkowej oraz skieruje na stronę internetową z listą Organizacji Pożytku Publicznego, na które można przekazać 1% wyliczonego podatku dochodowego od osób fizycznych. Najczęściej podatnicy wypełniają przez Internet deklaracje PIT 37 oraz PIT 36 i PIT 28.

Rozliczając PITy roczne przez Internet, nie tracimy czasu na drukowanie formularzy, poprawianie omyłek na ręcznie wypełnianych deklaracjach, na wizyty w urzędzie pocztowym, czy urzędzie skarbowym. Wystarczy domowy komputer z dostępem do Internetu, żeby szybko i sprawnie bez pomocy doradców podatkowych wypełnić i przesłać deklarację podatkową. A wszystko o dowolnie wybranej godzinie, w dzień powszedni lub święto!

Najważniejsze to zdążyć w wyznaczonym dla danej deklaracji PIT terminie. Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych wybrał rozliczenie PIT przez system PITax.pl Łatwe podatki jako najlepszy program do rozliczania PITów, który wspiera organizacje pozarządowe w zbiórce 1% podatku dochodowego.

1 KOMENTARZ

  1. Na mojej stronie Jarrek.pl jest dostępny program bardzo ułatwiający rozliczenia podatkowe. A przy okazji będą wdzięczny za przekazanie 1% podatku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj