Zdrowa matka i dziecko – szpitale z Suwałk i Mariampola dzielą 1 mln euro

0
242

W Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach wkrótce rozpoczną się prace modernizacyjne i przebudowa bloku porodowego. Jak zapowiada dyrektor placówki, Adam Szałanda – przetarg zostanie ogłoszony już jutro. Planowane działanie jest częścią projektu, którego budżet wynosi aż 1 mln euro.

Konferencja inaugurująca realizację projektu „Zdrowa matka i dziecko – pilotażowy transgraniczny program opieki zdrowotnej” to dwudniowe przedsięwzięcie, odbywające się właśnie w hotelu Szyszko w Suwałkach. W trakcie spotkania uwagi i doświadczenia wymieniają partnerzy działania – strona polska i litewska – ponieważ to projekt transgraniczny. Kwota 1 mln złotych została podzielona między Szpital Wojewódzki im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach oraz szpital w Mariampolu. Suwałkom przypadło prawie 540 tys. euro, zaś litewskiej placówce ochrony zdrowia – ponad 460 tys. euro.

Adam Szałanda, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach tłumaczy, że „Zdrowa matka i dziecko – pilotażowy transgraniczny program opieki zdrowotnej” jest kontynuacją zadania podjętego już kilka lat temu, tzw. pakietu małego dziecka.

– Udało się nam zmodernizować oddział pediatryczny i neonatologiczny. Teraz za środki pozyskane z Interreg zrealizujemy część inwestycyjną zadania i część miękką – szereg badań profilaktycznych dla przyszłych mam, na które często brakuje pieniędzy. Z kolei część inwestycyjna polegać będzie na modernizacji oddziału położniczego – podkreśla Szałanda, dodając, że następne działania polegać mają na modernizacji bloku porodowego i sali cięć, a także modernizacji i doposażeniu chirurgii dziecięcej.

Jak dodaje dyrektor szpitala, zadanie będzie wyzwaniem logistycznym ze względu na fakt, że w trakcie jego realizacji nie zostaną wyłączone z użytkowania żadne oddziały ani pracownie – w celu zapewnienie ciągłości leczenia i prac inwestycyjnych.

Prócz remontu, planowany jest też zakup aparatury diagnostycznej i wyposażenia sal. Dodatkowo, przeprowadzone zostaną szkolenia dla personelu medycznego pracującego w szpitalach polskim i litewskim.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej w przypadku tego projektu wynosi 85 proc. To znaczący poziom dla placówki ochrony zdrowia, która 15-proc. wkład własny uzyskała dzięki zabezpieczeniu kwoty przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz