Reklama

Ćwiczenia wzrokowe mogą być dla dzieci dobrą zabawą

Data:

- Reklama -

A to za sprawą książeczki „Ćwiczę oko”, do której dołączone są okulary czerwono-zielone. Ćwiczenia wzrokowe w niej zawarte przeznaczone są dla małych dzieci z problemami wzroku – zezem i niedowidzeniem. Pozycję unikalną na polskim rynku wydała optometrystka z Suwałk, laureatka poprzedniej edycji konkursu „bizneSÓWKI”, Barbara Pakuła.

Zadania zebrane w książce „Ćwiczę oko” Barbara Pakuła opracowała z myślą o swojej córce, Zosi, która kilka lat temu miała wadę wzroku. – Gdy zaczęła nosić okulary, rozpoczęliśmy terapię widzenia. Niestety, z czasem pojawiły się zniechęcenie i brak motywacji – skuteczna terapia wymaga przecież czasu – tłumaczy Barbara Pakuła, dodając, że aby urozmaicić proces – zaczęła rysować córce ćwiczenia specjalnie skomponowane pod okulary czerwono-zielone. Pomysł się sprawdził.

Barbara Pakuła uznała, że warto by było gotowy zestaw ćwiczeń udostępnić innym. – Po wygranej w „bizneSÓWKACH”, gdy zaczęłam zajmować się terapią widzenia na szerszą skalę, zauważyłam, że moi pacjenci mają często ten sam problem, z którym borykała się moja córka – w domu szybko nudziły ich ćwiczenia, a rodzice, nie mając dostępu do innych narzędzi terapii, nie byli w stanie dziecka zainteresować – tłumaczy Barbara Pakuła.

Właśnie wtedy optometrystka postanowiła sprawdzić, czy książeczka, która stanowiłaby zestaw z okularami czerwono-zielonymi, zainteresowałaby szersze grono specjalistów i rodziców. Zarejestrowała się w portalu crowdfundingowym PolakPotrafi.pl i zaczęła zbierać pieniądze na wydanie książki z 40 ćwiczeniami wzrokowymi.

– Badanie rynku przeprowadziłam właśnie dzięki platformie PolakPotrafi.pl. Okazało się, że rodzice z różnych zakątków Polski wsparli mój pomysł. Szybko udało mi się zebrać potrzebną kwotę. W tej chwili wysyłam wcześniej zamówione zestawy, a także prowadzę ich sprzedaż na miejscu – w Suwałkach oraz za pośrednictwem mojej strony barbarapakula.pl – dodaje autorka.

Zadania zawarte w „Ćwiczę oko” mogą być wykorzystywane przy niedowidzeniu (jeśli są to problemy typowo terapeutyczne) oraz po wyjściu z zeza (w celu utrwalenia widzenia obuocznego), są też przydatne do terapii sensorycznej. Pracować mogą na niej również tyflopedagodzy. Co ciekawe, z używania książeczki korzyść mogą wynieść również dzieci, u których nie wykryto problemów ze wzrokiem – ćwiczenia pomagają w nauce koordynacji i świadomości widzenia. A to obecnie szalenie istotne – na kondycję oczu wpływa nie tylko powszechność i użytkowanie sprzętu komputerowego, ale i fakt, że niemal cały czas przebywamy w pomieszczeniach. Niewiele osób pamięta, że na świeżym powietrzu trzeba spędzać minimum 2-3 godziny dziennie. To kluczowe dla kondycji oczu.

Książeczka „Ćwiczę oko” zawiera proste zabawy dla dzieci w wieku 3-4 lat. Zanim zostaną one jednak wprowadzone do terapii, potrzebna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą – terapeutą. W przygotowaniu jest kolejną książka z ćwiczeniami – tym razem dla dzieci starszych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Stan kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach pozostawia wiele...

„Samochód dla ludu” wybierany najczęściej

Z roku na rok rośnie liczba pojazdów rejestrowanych w...