Reklama

„Idomeneusz, król Krety” z MET w białostockiej Operze i Filharmonii Podlaskiej

Data:

- Reklama -

W sobotę, 25 marca, o godzinę wcześniej niż zwykle, czyli o 17.55 w ramach transmisji z Metropolitan Opera obejrzymy w Operze i Filharmonii Podlaskiej „Idomeneusza, króla Krety” – operę, którą Mozart uważał za jedną z najlepszych w swoim dorobku.

Ze względu na karkołomność partii męskich – Idomenea i Idamanta – dzieło to nie jest wykonywane tak często, jak na to zasługuje. Zaczerpnięta z mitologii greckiej historia króla Krety obfituje w dramatyczne zwroty akcji i typową dla swoich czasów baśniową ornamentykę.

Idomeneo wracający z wyprawy wojennej trafia na burzę morską. Bóg Neptun ocala jego życie pod warunkiem, że król złoży mu w ofierze pierwszą napotkaną istotę. Los sprawia, że to Idamante, jego syn… W tle walka dwóch księżniczek, Ilii i Elektry o względy nieszczęsnego Idamanta.

Arcydzieło Wolfganga Amadeusza zobaczymy w liczącej ćwierć wieku inscenizacji wielkiego francuskiego reżysera Jean-Pierre Ponelle’a. Spektakl poprowadzi James Levine. Premiera niniejszej inscenizacji miała miejsce w The Metropolitan Opera 14 października 1982 r. Będzie to „Idomeneusz, król Krety” po raz pierwszy w HD.

Transmisja przedstawienia: 25 marca 2017 | sobota | 17.55, Sala kameralna OiFP, ul. Odeska 1

Obsada: Elza van den Heever jako Elektra; Nadine Sierra jako Ilia; Alice Coote jako Idamante; Matthew Polenzani jako Idomeneo; Alan Opie jako Arbace; James Levine dyrygent.

Realizatorzy: Jean-Pierre Ponnelle reżyseria, scenografia i kostiumy; Gil Wechsler światło

Przedstawienie trwa około 4 godzin (w tym 2 przerwy).

Aby wygrać zaproszenie dla 2 osób na transmisję tej opery w OiFP w Białymstoku, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Gdzie i kiedy po raz pierwszy wystawiono „Idomeneusza, króla Krety”? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Wygrywa pierwsza prawidłowa odpowiedź. Więcej informacji prześlemy w mailu zwrotnym.

Fot. MET

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Rail Baltica – coraz bliżej wygodnych podróży z Białegostoku i Łap

Szybkie i bezpieczne podróże pociągiem oraz lepszy dostęp do...

Z regionu: Zbuduj niesamowitą maszynę i wygraj indeks na Politechnikę Białostocką

Liczą się kreatywność, ciekawe zastosowania zasad fizyki oraz pasja...

Białystok – miasto, które daje satysfakcję

Białystok to najlepsze polskie miasto - tak wynika z...