Reklama

Mieszkańcy Buczka debatowali nad zmianą nazwy ulicy

Data:

- Reklama -

We wtorek, 7 marca mieszkańcy ulicy Mariana Buczka spotkali się z prezydentem Suwałk, Czesławem Renkiewiczem, aby porozmawiać o konieczności zmiany nazwy tej ulicy w związku z przyjętą przez Sejm Ustawą o tzw. dekomunizacji. Podobnie jak w przypadku ul. XXX – lecia PRL o nowej nazwie zdecydują sami mieszkańcy.

Informacja prasowa.

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej  z 1 kwietnia 2016 roku określa, że na zastosowanie się do jej zapisów samorządy lokalne w całym kraju mają czas do 2 września 2017 roku.

Fot. UM w Suwałkach

We wczorajszym spotkaniu uczestniczyło około 40 mieszkańców (na ponad 800 zameldowanych). – Większość z osób deklarowała, że najchętniej wróciłaby do dawnej nazwy swej ulicy czyli ul. Raczkowskiej. Padła też propozycja ulicy Żołnierskiej. Obecny na spotkaniu przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, Zdzisław Przełomiec przypomniał także o inicjatywie klubu Prawo i Sprawiedliwość, aby ulicy Mariana Buczka nadać nazwę Rotmistrza Witolda Pileckiego – relacjonuje Kamil Sznel z Biura Prezydenta Suwałk.

Nową nazwę wybiorą mieszkańcy, głosując. W przyszłym tygodniu każdy dorosły mieszkaniec ulicy Mariana Buczka otrzyma list z Ratusza z kartą do głosowania, na której zapisane będą zgłoszone propozycje nazw ulic. Trzeba będzie zaznaczyć wybraną przez siebie nazwę bądź dopisać inną. Wypełnioną kartę następnie trzeba będzie wrzucić do urny, która zostanie ustawiona w przedszkolu przy ul. Buczka – w terminie do 31 marca. Po przeliczeniu liczby głosów zapadnie decyzja.

W Suwałkach dekomunizację muszą jeszcze przejść ulice: 23 października, Henryka Mereckiego i Tadeusza Paweckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Trwa dekomunizacja: jedni rzucają monetą, inni wymieniają dokumenty

W artykule informujemy, jakie rozstrzygnięcie przyjęto w przypadku dwóch ulic...