Około 1600 samorządowców w czwartek, 16 marca spotkało się w Warszawie, aby rozmawiać o aktualnej sytuacji samorządu terytorialnego i podjąć działania w obronie konstytucyjnych zasad samorządności. W spotkaniu uczestniczył również Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
O „zamachu na samorządy”, który realizuje rząd PiS, mówi się już od wielu miesięcy. Forum w stolicy jest odpowiedzią na plany wprowadzenia ograniczenia kadencyjności prezydentów, burmistrzów czy wójtów oraz odebranie im kompetencji.
Zmiany te zmierzają do ponownej centralizacji państwa oraz pozbawienia samorządu terytorialnego możliwości – zagwarantowanego w Konstytucji RP – rzeczywistego uczestnictwa w sprawowaniu władzy publicznej. Działania te pozostają w sprzeczności z konstytucyjną zasadą pomocniczości i prowadzą do pozbawienia członków społeczności lokalnych przysługujących im praw i uprawnień. Fragment apelu, który podpisany został w Warszawie przez przedstawicieli środowisk samorządowych.
W trakcie Forum Samorządności uczestnicy przyjęli apel dotyczący obrony samorządności terytorialnej w Polsce oraz tzw. Kartę Samorządności, która jest przypomnieniem podstawowych zasad ustroju państwa. Z treścią obu dokumentów można zapoznać się poniżej.
Samorządowcy domagają się debaty w sprawie zmian, a także zapowiadają strajk, który miałby odbyć się w maju. Podpisany apel wiąże się także z powołaniem komitetu protestacyjnego.
APEL
Przedstawicieli środowisk samorządowych
zgromadzonych w dniu 16 marca 2017 roku w Warszawie
dotyczący obrony samorządności terytorialnej w Polsce
My obywatele, przedstawiciele gmin, powiatów oraz województw z całej Polski wraz z reprezentacjami ogólnopolskich i regionalnych organizacji samorządowych wspólnie WYRAŻAMY ZDECYDOWANY SPRZECIW wobec wprowadzanych i zapowiadanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zmian prawa samorządowego w Polsce, w szczególności o charakterze ustrojowym. Zmiany te zmierzają do ponownej centralizacji państwa oraz pozbawienia samorządu terytorialnego możliwości – zagwarantowanego w Konstytucji RP – rzeczywistego uczestnictwa w sprawowaniu władzy publicznej. Działania te pozostają w sprzeczności z konstytucyjną zasadą pomocniczości i prowadzą do pozbawienia członków społeczności lokalnych przysługujących im praw i uprawnień.
APELUJEMY, aby w Polsce były respektowane postanowienia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz wiążące nasz kraj prawo międzynarodowe, w tym Europejska Karta Samorządu Lokalnego. Członkowie społeczności lokalnych powinni mieć zagwarantowane prawo decydowania o najważniejszych sprawach dotyczących ich wspólnot samorządowych, w tym o wyborze osób wchodzących w skład organów jednostek samorządu terytorialnego.
DOMAGAMY SIĘ przestrzegania – przez rządzących i stanowiących prawo – konstytucyjnych zasad ustroju Polski, które przypominamy w przyjętej przez zgromadzonych w dniu dzisiejszym „Karcie Samorządności”.
Jednocześnie SPRZECIWIAMY SIĘ formułowanym publicznie zarzutom dotyczącym środowisk samorządowym, mających wskazywać na istnienie rzekomych nieprawidłowości o charakterze systemowym, które nie są potwierdzone żadnymi dowodami. W ten sposób próbuje się dyskredytować dorobek wspólnot samorządowych i ich działania podejmowane na przestrzeni ostatnich 27 lat.
APELUJEMY do Rządu, Prezydenta RP, posłów, senatorów i przedstawicieli wszystkich środowisk politycznych w Polsce o podjęcie rzeczywistej debaty publicznej dotyczącej stanu samorządu terytorialnego w Polsce. Wszelkie plany zmian prawa samorządowego powinny być poddane szerokim konsultacjom społecznym ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami.
W obronie samorządu, przeciwstawiając się niekonstytucyjnym zmianom POWOŁUJEMY z dniem 16 marca 2017 roku SAMORZĄDOWY KOMITET PROTESTACYJNY.
Poniżej treść Karty Samorządności: