Reklama

„Obrazy ze Słów” – nowa wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej od 29 marca

Data:

- Reklama -

Na pograniczu grafiki i wierszy znajdują się plakaty poetyckie. To one są bohaterami wystawy OBRAZY ZE SŁÓW, której autorem jest Juliusz Erazm Bolek. Zostanie ona otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłły w Suwałkach.

Przygoda z plakatami poetyckimi Juliusza Erazma Bolka, laureata Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, rozpoczęła się w ogłoszenia przez niego manifestu artystycznego „Już od dziecka cierpiałem na gigantomanię”. Poeta wyjawił w nim swój pogląd na promocję poezji: „Wiersze są zamieszczane w książkach-trumnach, które przechowuje się w regałach-grobowcach. Warto uwolnić wiersze z tych kajdan, dać im szansę zaistnieć, tam gdzie tętni życie, gdzie są ludzie. Plakaty poetyckie i etykiety samoprzylepne stanowią pewne rozwiązanie.” W istocie Poeta przystąpił do realizacji swojego credo.

Plakaty poetyckie Juliusza Erazma Bolka to bardzo ciekawe połączenie wierszy z grafikami. Rzeczywiście ta forma popularyzacji poezji jest interesująca. Plakaty były prezentowane na wielu ekspozycjach w kraju i za granicą. Do najbardziej spektakularnej „Milion spojrzeń każdego dnia” doszło w 1997 roku. Wówczas na 300 przystankach komunikacji miejskiej w Warszawie zawisły plakaty poetyckie Juliusza Erazma Bolka. Była to wystawa czynna 24 godziny na dobę, a publiczność mogła z nimi obcować przez dwa miesiące.

Zbiór plakatów i afiszy poetyckich, których autorem jest Juliusz Erazm Bolek jest bardzo bogaty. Większość prac znalazła się w albumie „Och! Ziemio Ty Moja. Plakaty poetyckie”. Poza plakatami poetyckimi, Juliusz Erazm Bolek, publikował swoje wiersze na etykietach samoprzylepnych (vlepki), obrusach, powłoczkach, płytach ceramicznych, malował utwory na jezdniach. W 2000 roku zorganizował również pokaz typu „dźwięk i światło” w teatrze „Małym”, podczas którego jego poezja została wyświetlona przy użyciu laserów.

Zajmował się także produkcją teledysków poetyckich. Z pewnością można powiedzieć, że Juliusz Erazm Bolek jest twórcą eksperymentującym i poszukującym. Plakaty poetyckie doprowadziły go do poezji konkretnej, ale to już inna opowieść przy okazji zupełnie innej wystawy.

Teraz – od 29 marca do 14 czerwca 2017 roku – plakaty poetyckie, z różnych okresów twórczości Juliusza Erazma Bolka będzie można oglądać na ekspozycji OBRAZY ZE SŁÓW. Otwarcie wystawy zaplanowano na środę, 29 marca 2017 r. o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach, ul. Kościuszki 45. Podczas uroczystości wystąpi Wiesław B. Bołtryk, który przedstawi poemat „Ja” autorstwa Juliusza Erazma Bolka.

Ekspozycja udostępniona zostanie zwiedzającym od 30 marca do 14 czerwca 2017 roku – od wtorku do niedzieli, w godz. od 9.00 do 17.00.

Juliusz E. Bolek z Izabelą Muszczynko, kierownik CSW.

Juliusz Erazm Bolek – pisarz i twórca plakatów i afiszy literackich oraz poezji konkretnej, laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Wydał kilkanaście książek, z których najważniejszym jest tom wierszy „Abracadabra”. Najbardziej znanym utworem jest poemat „Sekrety życia” przetłumaczony na ponad 30 języków. Ustanowił rekord Guinnessa na największy tom wierszy. O Juliuszu Erazmie Bolku zrealizowano dwa filmy dokumentalne: „Wlepkarz” w reżyserii Zbigniewa Kowalewskiego i „Poeta” w reżyserii Piotra Kulisiewicza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Ostatnie „Słowo” Andrzeja Strumiłły

Artysta związany z Suwalszczyzną, którą pokochał i pozostał z...

Trwają ferie. Przed nami liczne spotkania i inne atrakcje. Będzie też promocja ostatniej książki Andrzeja Strumiłły

Zapowiada się tydzień spotkań tematycznych, promocyjnych i spotkań autorskich....