Reklama

Oscarowy „Moonlight” w „Kinie konesera” w Suwałkach

Data:

- Reklama -

Cinema Lumiere w Suwałkach zaprasza na dwie Oscarowe projekcje. We wtorek, 7 marca o godz. 18.00 w cyklu „Kino konesera”, objętym patronatem „Niebywałych Suwałk”, będzie można obejrzeć „Manchester by The Sea”. Tydzień później, 14 marca o godz. 18.30 zostanie zaprezentowany „Moonlight”.

Obsypany nagrodami „Moonlight”, film, który otrzymał 5 nominacji i zdobył 3 Oscary w kategriach – Najlepszy Film, Najlepszy Aktor Drugoplanowany oraz Najlepszy Scenariusz Adaptowany, to kronika życia młodego Afroamerykanina od dzieciństwa do dorosłości. Film stanowi ponadczasową opowieść o poszukiwaniu swego miejsca w świecie, jak i głęboko osobiste, poetyckie studium tożsamości, rasy, dojrzewania, męskości, rodziny, przyjaźni i miłości.

Akcja filmu, bazującego na autentycznych wydarzeniach, rozgrywa się na przestrzeni dwóch dekad w dzielnicy nędzy w Miami. Bohatera w ciągu trzech faz życia odgrywa tercet utalentowanych aktorów – Alex Hibbert, Ashton Sanders oraz Trevante Rhodes. Chirona poznajemy jako zagubionego chłopca, którego z opresji ratuje lokalny diler.

Następnie obserwujemy prześladowanego przez rówieśników nastolatka, zmagającego się z własną seksualnością i wreszcie dorosłego czarnoskórego mężczyznę. Niezwykle empatyczna wizja Barry’ego Jenkinsa dotyka uniwersalnych prawd i momentów, które kształtują nasze życie i czynią nas tym, kim jesteśmy.

Moonlight, materiały promocyjne filmu.

„Moonlight” powstał w szkole teatralnej, jako projekt klasowy pod okiem cenionego dramaturga Tarella Alvina McCraneya, rodowitego mieszkańca Miami, członka Steppenwolf Theatre Company w Chicago. McCraney zasłynął trzyczęściową sztuką „Brother/Sister”, wystawianą w osiedlach mieszkaniowych Luizjany, a pisaną z perspektywy zamieszkujących owe domostwa Afroamerykanów. Dramatopisarz stworzył krótki film zatytułowany „In Moonlight Black Boys Look Blue” z przeznaczeniem na Borscht Film Festival w Miami, nobilitujący lokalnych artystów do pokazania miasta z niestereotypowej perspektywy.

Oryginalne dzieło McCraneya skupiało się na stosunkach wokół młodego chłopaka i miejscowego dilera, który staje się dla chłopca kimś w rodzaju ojca zastępczego. Dojrzewający bohater „In Moonlight Black Boys Look Blue” stopniowo odkrywa w sobie homoseksualizm, zmagając się w międzyczasie z uzależnieniem matki i niechęcią własnego środowiska.

– Było dla mnie bardzo ważne, by pokazać rolę Wspólnoty w życiu Chirona – mówi McCraney, dodając, że społeczność wie o nim różne rzeczy, zanim on je jeszcze pozna. – Ludzie go szufladkują, zanim on sam się określi. To dotyczy każdego z nas, obojętnie czy jesteśmy mężczyzną, czy kobietą, białym, czarnym, hetero lub gejem. I to, w jaki sposób reagujemy na postrzeganie nas przez innych, w dużej mierze kształtuje nasze życie – dodaje twórca oryginalnego scenariusza.

Na potrzeby adaptacji Barry Jenkins, reżyser „Monnlight” zadecydował o poszerzeniu wszystkich trzech rozdziałów historii, ze szczególnym naciskiem na część dotyczącą dorosłego etapu życia Chirona. Emocjonalny scenariusz z miejsca oczarował Adele Romanski, producentkę. Romanski zainteresowała projektem Jeremy’ego Kleinera i Dede Gardner z należącego do Brada Pitta studia Plan B Entertainment. Okazało się, że producenci pozostawali pod wrażeniem pracy koleżanki po fachu od czasu „Medicine for Melancholy”, a ponadto szukali akurat kolejnego „złotego strzału” po wielkim sukcesie nagrodzonego Oscarem „Zniewolonego. 12 Years a Slave” Steve’a McQueena.

Barry Jenkins urodził się i wychował w Miami. Ukończył literaturę i filmoznawstwo na Uniwersytecie Stanowym na Florydzie, po czym przeniósł się do Los Angeles. Karierę w Hollywood rozpoczął jako asystent reżyserki Darnell Martin („Cadillac Records”). Jego własny debiut pełnometrażowy, niezależny dramat „Medicine for Melancholy” (2008), został wysoko oceniony przez krytyków. „Moonlight” jest jego drugim filmem – najczęściej nagradzanym filmem roku w skali globalnej.

Aby wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz filmu „Moonlight” w Cinema Lumiere, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Ile filmów krótkometrażowych wyreżyserował dotąd Barry Jenkins? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Wygrywają osoby, które prawidłowej odpowiedzi udzielą najszybciej. O wygranej zwycięzców poinformujemy mailem.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Na chwilę, na zawsze” w połowie lipca w kinach

Paweł Domagała i Martyna Byczkowska w nowym filmie Piotra...

„Powodzenia, Leo Grande” wkrótce w Cinema Lumiere

"Powodzenia, Leo Grande" to historia Nancy Stokes, emerytowanej nauczycielki,...

„Ennio” w kolejnym Kinie konesera

We wtorek, 14 czerwca o godz. 18.30 w Cinema...

Najbardziej oczekiwany horror tego roku wkrótce w Cinema Lumiere

Nominowana do Oscara Jessie Buckley („Córka”, „Czarnobyl”) w trzymającym...
%d bloggers like this: