Reklama

Paniom, z muzyczną dedykacją – koncert na skrzypce i gitarę (foto)

Data:

- Reklama -

W saloniku muzycznym Fundacji Art – S.O.S. w Suwałkach wystąpili w niedzielę, 5 marca skrzypek – Michał Buczkowski oraz gitarzysta – Aleksander Wilgos. W programie koncertu znalazły się transkrypcje utworów, które wkrótce ukażą się na ich debiutanckiej płycie „Opus 1”.

Transkrypcje kompozycji E. Granadosa, K. Szymanowskiego, B. Bartoka, A. Pärta i M. D. Pujola na skrzypce i gitarę nigdy wcześniej nie zostały przez nikogo nagrane. Płyta duetu Buczkowski – Wilgos pojawi się w sprzedaży za miesiąc. Suwalska publiczność utwory mogła więc usłyszeć z wyprzedzeniem. Warto dodać, że nagrania materiału muzycy dokonali w studiu Polskiego Radia w Warszawie.

Pomysł na wspólny projekt muzyczny Michała Buczkowskiego i Aleksandra Wilgosa narodził się podczas wspólnych studiów w Conservatorium Maastricht w Holandii. Wśród transkrypcji na skrzypce i gitarę znalazły się np. Pieśń Kurpiowska Karola Szymanowskiego czy duety skrzypcowe Beli Bartoka, które nigdy wcześniej nie były wykonywane w takim składzie instrumentalnym.

Podczas koncertu w Suwałkach artyści wykonali: Tańce Hiszpańskie: Andaluza, Oriental Enrique Granadosa, Zarzyjze kuniu Karola Szymanowskiego, Spiegel im Spiegel Arvo Parta, 7 z 44 Duetów Beli Bartoka oraz czteroczęściową Suitę Buenos Aires Maximo Diego Pujola.

Dzięki Fundacji Art – S.O.S. w Suwałkach odbywają się koncerty kameralne z udziałem znakomitych muzyków. W ciągu 4,5 roku działalności w saloniku muzycznym przy ulicy Chłodnej 12 i w sali Suwalskiego Ośrodka Kultury odbyły się aż 43 występy 40 mistrzów, przed którymi popis swoich umiejętności dało 63 uczniów – w ostatnią niedzielę Weronice Czokajło (saksofon altowy) towarzyszyła pianistka-kameralistka Karolina Zwiewka.

Fundacja przyznała także – dzięki datkom melomanów – 8 stypendiów dla młodych i zdolnych muzyków z niezamożnych rodzin. Za pozyskane z darowizn środki Art – S.O.S. kupiła skrzypce, dołożyła też pieniądze na zakup perkusji oraz trąbki.

Organizacja koncertu Aleksandra Wilgosa i Michała Buczkowskiego została dofinansowana z budżetu Miasta Suwałk.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Michał Buczkowski studiował w klasie skrzypiec u prof. Mirosławy Pawlak w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył w roku 2005. Następnie kontynuował edukację muzyczną w klasie prof. Roberta Szredera w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht w Holandii. W roku 2007 jako stypendysta programu Socrates-Erasmus odbył studia w klasie skrzypiec prof. Kati Sebastyen w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Brukseli. W czerwcu 2011 Michał Buczkowski ukończył z wyróżnieniem studia w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Brukseli w klasie prof. Zygmunta Marka Kowalskiego. Grał w słynnej Sali Królowej Elżbiety w Brukseli, a także w Canberze na koncercie z udziałem szefa parlamentu Australii. Ma na swoim koncie liczne nagrania dla radia i telewizji w Holandii, Australii i Polsce. Od 2013 roku jest koncertmistrzem belgijskiej orkiestry Symphonia Assai i członkiem kameralnego zespołu BruSolites w Brukseli, skupiającego najwybitniejszych młodych muzyków w Belgii oraz Brussels Chamber Orchestra – jednej z najlepszych orkiestr kameralnych Europy. Współpracował z legendarną skrzypaczką Wandą Wiłkomirską. Pracował też m.in. z Frankiem-Peterem Zimmermannem, Michałem Grabarczykiem, Krzysztofem Węgrzynem. Źródło: michalbuczkowski.com

Aleksander Wilgos koncertuje solo – na gitarze klasycznej i romantycznej, w zespołach kameralnych oraz jako solista z orkiestrą. Stale współpracuje ze skrzypkiem Michałem Buczkowskim oraz z gitarzystami: Andrzejem Olewińskim i Leszkiem Potasińskim. Występował też m.in. z Jadwigą Rappé i z Andrzejem Bauerem. Ważnym momentem jego edukacji muzycznej były studia w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht (2008-2010) u prof. Carlo Marchione (2008-2010), który „zaraził” go pasją do tworzenia transkrypcji. Od tego czasu Aleksander przełożył wiele utworów fortepianowych, klawesynowych czy skrzypcowych na gitarę, poszerzając w ten sposób swój repertuar, a kilkanaście jego transkrypcji stało się podstawą jego pracy doktorskiej. Jest laureatem wielu nagród w konkursach gitarowych, m.in.: I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Sinai (Rumunia, 2008) czy I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Cz. Droździewicza w Krynicy-Zdrój (2006). Lekcji udzielali mu wybitni muzycy: William Carter, Marcin Dylla, Paolo Pandolfo czy Simon Standage Otrzymał też stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium „Młoda Polska”. Aleksander Wilgos jest też nauczycielem gry na gitarze. Od kilku lat pracuje jako asystent prof. Marcina Zalewskiego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Źródło: aleksanderwilgos.com

2 KOMENTARZE

  1. Robert szreder ten skrzypek z Holandii plecie nieprawdziwe rzeczy o kraju w którym się urodził , panie porozmawiaj z ludzmi a nie powtarzaj nieprawdziwych opinii z gazet

  2. Robert szreder ten skrzypek z Holandii pleci bzdury i nieprawdziwe rzeczy o kraju w którym się urodził , panie porozmawiaj z ludzmi a nie powtarzaj nieprawdziwych opinii z gazet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

To już 12 lat Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej

Fundacja Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej istnieje od 12 lat, zajmując...

Stypendia artystyczne prosto z Montrealu: Wsparcie młodych talentów z Suwałk, Augustowa i Olecka

W ramach owocnej współpracy pomiędzy Komitetem Pomocy Dzieciom Polskim...

Plan Tygodnia pod znakiem Nocy Świętojańskiej: Kultura, sport i edukacja

Czy jesteś gotowy/a na pełen atrakcji tydzień w Suwałkach,...

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...