Reklama

Rekordzista wypożyczył 390 książek w ciągu roku. Przygody Pottera hitem czytelniczym (infografika)

Data:

- Reklama -

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach opublikowała niedawno podsumowanie za 2016 rok. Top-tytułami bibliotecznymi, mimo posiadanych przez placówkę nowości książkowych, okazały się historie o „chłopcu, który przeżył” autorstwa J.K. Rowling – „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz „Harry Potter i Komnata Tajemnic”.

Raporty Biblioteki Narodowej dotyczące czytelnictwa w Polsce nie są optymistyczne. Jeśli już ktoś deklaruje, że czyta, to w przerażającej większości – zaledwie 1 książkę w ciągu roku. Pisarz Mariusz Czubaj, który pod koniec 2016 roku odwiedził Suwałki uważa jednak, że raporty BN nieco mijają się z prawdą, ponieważ nie zawierają informacji na temat wzajemnego pożyczania już (wy)pożyczonych książek lub korzystania z e-booków. Więcej: Mariusz Czubaj: W pisaniu nie ma żadnej magii.

Bazując jednak na twardych danych Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej, dotyczących wypożyczeń w Suwałkach, można wywnioskować, że mieszkańcy miasta podnoszą statystyki, a czytelnictwo utrzymuje się u nas na podobnym poziomie. W 2016 roku czytelnicy wypożyczyli w sumie 221 272 książki, co oznacza, że średnio jeden suwalczanin wypożyczył w 2016 roku 3,18 książki. To nieco gorszy wynik niż w 2015 r. – 3,22 wypożyczeń.

Liczba wypożyczeń to jednak nie liczba wizyt w Bibliotece Publicznej. Okazuje się, że średnio każdy zarejestrowany czytelnik odwiedził bibliotekę przynajmniej 8 razy w 2016 roku. W 2015 roku – podobnie.

W 2016 roku z oferty Biblioteki skorzystało dokładnie 12897 użytkowników (o 346 osób więcej niż w roku 2015), odwiedzających wypożyczalnie, czytelnie i kawiarenkę internetową. Warto zaznaczyć, że dane te nie obejmują osób korzystających z MidiCentrum i „Smykałki” oraz uczestników imprez kulturalnych organizowanych przez Bibliotekę Publiczną. Pracownicy wypożyczalni w 2016 roku zarejestrowali 10757 czytelników, ponad 30 proc. z tego grona stanowili młodzi czytelnicy.

Najprawdopodobniej to właśnie oni wykreowali listę top-tytułów w 2016 roku. Najczęściej wypożyczanymi książkami były bowiem: „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz „Harry Potter i Komnata Tajemnic” J.K. Rowling. Na trzecim miejscu znalazły się „Papierowe marzenia” R.P. Evansa, a na kolejnych miejscach: „Bajki robotów” S. Lema oraz „Lew, czarownica i stara szafa” C. S. Lewisa. Dlaczego nie Grey a Harry Potter? Cóż, można przypuszczać, że Potter wrócił do łask za sprawą nowego filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” w reż. Davida Yatesa, do którego scenariusz napisała właśnie J. K. Rowling. Dopiero w 2017 roku na rynku ukazała uzupełniona i poszerzona wersja książki o tym samym tytule tej poczytnej autorki. Pierwsze polskie wydanie pochodzi z 2002 roku.

Rok 2015 r. należał w Suwałkach do E. L. James i jej „Pięćdziesięciu twarzy Greya”. Tuż za tym tytułem uplasowały się „Papierowe marzenia” R.P. Evans, a za nimi „Love, Rosie” Cecelii Ahern. W zestawieniu top-tytułów znalazły się także: „Lew, czarownica i Stara Szafa” C. S. Lewisa oraz „Zegarek z różowego złota” R.P. Evansa.

Gd sięgniemy do danych z 2014 roku, okazuje się, że najczęściej wypożyczane były… romanse: „Za głosem serca” Johanny Lindsey; „Szczęściara” Jill Shalvis; „Złota orchidea” Amandy Quick i „Nieodparta siła” Danielle Steel. Wyjątek stanowiła książka C. S. Lewisa – „Lew, czarownica i Stara Szafa”.

Szczegóły poniżej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Miasto planuje zakup kolejnego „elektryka”

Miasto Suwałki w najbliższych latach zainwestuje w infrastrukturę komunikacyjną...

Literacko i serialowo – spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem

Spotkania z ludźmi pióra zawsze cieszą się popularnością, a...

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...