Reksio ma już 50 lat. Jego twórca urodził się w Suwałkach (audio)

0
1450
Piotr Kuczek z podarunkiem od Heleny Marszałek.

Lechosław Marszałek urodził się w Suwałkach, 9 marca 1922 roku. Z okazji 95. rocznicy urodzin rysownika i twórcy Reksia przypominamy wraz z Piotrem Kuczkiem ze Stowarzysznia Pastwisko.org dzieje rodziny, do których przed laty udało się dotrzeć poszukiwaczom historii miasta.

Autor: Iwona Danilewicz

Piotr Kuczek opowiada o poszukiwaniach historii rodziny Henricich-Marszałków w Suwałkach:

Najsłynniejszy polski łaciaty pies powstał 50 lat temu. Pierwowzorem Reksia była suczka Lechosława Marszałka, Trola. W jednym z wywiadów, z 1980 roku Marszałek tak wspomina dzieciństwo: Nasz dom, jak tylko sięgam pamięcią, zawsze był pełen zwierząt. Psy, koty, wyrzucone z gniazd pisklęta, sroki, jeże, wszystko, co chore, bezdomne, opuszczone, skrzywdzone przez ludzi, znajdowało u nas schronienie. Dlatego miłość do zwierząt pozostała mi na całe życie. (…) A z „Reksiem” to było tak: miałem sukę Trolę (terier ostrowłosy). Nie muszę dodawać, że było to stworzenie najinteligentniejsze, najwierniejsze, najmądrzejsze i w ogóle… Jej to właśnie sprawki – reakcje, figle, stosunek do człowieka, zacząłem opowiadać w filmach, aż powstała z tego seria.

Rudolf Dzipanow, Tak było… Pięć opowiadań o Suwałkach, Warszawa 2007: Pamiętam, jak pewnego razu wracaliśmy o zmroku z moim serdecznym przyjacielem Leszkiem M. z wyśmienitej zabawy w Arkadii, tuż przed mostem na Hańczy, za kępą wikliny, dostrzegliśmy coś, co zamieniło nas w słupy soli. Tego nie widywało się wówczas nawet na zakazanych filmach, nie tak jak obecnie – stale i dokładnie na każdym prawie filmie nocnym lub kasecie magnetowidowej. Ryknęliśmy śmiechem czy też mimowolnym okrzykiem zachwytu. Spłoszona dama podniosła potężne larum, a on – potężny ułan – zerwał się na równe nogi, chwycił leżącą obok szablę i ruszył do szarży. A my, jak rasowe charty, rwaliśmy w kierunku ulicy Kościuszki. Kto wie, jak zakończyłaby się kawaleryjska szarża, gdyby nie to, że opadające ułańskie bryczesy utrudniały pościg. Być może, na przedprożach Arkadii zostałyby z nas dwa dobrze posiekane sznycle. Dopiero później, po latach, zrozumiałem, że są w życiu mężczyzny takie chwile, których nigdy i niczym zakłócać nie należy…

Lechosław Marszałek zmarł 26 marca 1991. W bielskim Studiu Filmów Rysunkowych rozpoczął pracę w latach 50. XX wieku. Więcej: Kim był twórca Reksia?

Na podst. materiałów zebranych i udostępnionych przez Stowarzyszenie Pastwisko.org.

Więcej:

Reksio

Fundacja im. Heleny i Lechosława Marszałków

Reksiopedia

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Leave a Reply