Reklama

Suwałki walczą o rekordowe wsparcie na remonty dróg. W grę wchodzi prawie 79 mln złotych

Data:

- Reklama -

Trzy wnioski na dofinansowanie budowy dróg o łącznej wartości prawie 79 milinów złotych złożyło w piątek, 31 marca Miasto Suwałki do Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa. Jeżeli uda się pozyskać środki, to największe w historii Suwałk inwestycje drogowe ruszą jeszcze w tym roku i zakończą się jesienią 2018 r.

Informacja prasowa.

– Dziś złożyliśmy trzy wnioski do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Dotyczą one przebudowy ulicy Sejneńskiej i budowy zupełnie nowych dróg: przebicia ulicy Sejneńskiej do Utraty z nowym mostem i tunelem pod torami, przebiciem ulicy Leśnej do ulicy Utrata oraz budową Armii Krajowej na odcinku od ulicy Pułaskiego do ulicy Północnej – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – W historii Suwałk nie realizowaliśmy jeszcze inwestycji drogowych z tak dużym rozmachem. Liczę na to, że co najmniej dwa wnioski zostaną dofinansowane – dodaje prezydent Suwałk.

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 653 na terenie miasta Suwałki – III etap (przebudowa ul. Sejneńskiej od granic administracyjnych miasta do torów wraz z budową odcinka od ul. Sejneńskiej do ul. Utrata z mostem i tunelem pod torami)

Projekt obejmuje dwa zadania:

– Zadanie 1: przebudowa ul. Sejneńskiej usytuowanej w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 653 na odcinku o dł. ok. 1922 m tj. od ulicy Młynarskiej do granicy administracyjnej miasta Suwałki.

– Zadanie 2: budowa nowej drogi klasy G na odcinku od ul. Sejneńskiej do ul. Utrata (dł. 1.512,72m) wraz z budową tunelu pod linią kolejową Suwałki-Sokółka i mostu na rzece Czarna Hańcza, rozbudowa ulicy Utrata na odcinku od ul. Staniszewskiego do ul. Mereckiego oraz budowa odcinka ulicy Staniszewskiego (łącznik do Płociczna).

Nowa droga klasy G, wybudowana w ramach projektu i po wybudowaniu pozostałych odcinków tzw. „Trasy wschodniej” będzie stanowiła część docelowego przebiegu DW nr 655 w granicach miasta Suwałki.

Wartość ogółem: 47 152 647,73 zł

Wartość dofinansowania: 39 804 015,55 zł

Roboty budowlane: 41 462 698,17 zł

Przebudowa układu komunikacyjnego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 655 na terenie miasta Suwałki-IV etap (przebudowa fragmentu ul. Leśnej od ul. Krakowskiej do ul. W. Polskiego wraz z budową odcinka od ul. W. Polskiego do ul. Utrata)

Projekt polega na przebudowie fragmentu ul. Leśnej od ul. Krakowskiej do ul. Wojska Polskiego oraz budowie nowego odcinka od ul. Wojska Polskiego do ul. Utrata, w docelowym przebiegu drogi wojewódzkiej nr 655 na terenie miasta Suwałki o całkowitej długości 1 733,25 m.

Projekt obejmuje:

– przebudowę ul. Leśnej od ul. gen. Mieczysława Mackiewicza leżącej w pobliżu ul. Krakowskiej do ul. Wojska Polskiego o długości 770,42 m;

– budowę nowego odcinka od ul. Wojska Polskiego do ul. Utrata o długości 453,19 m;

– przebudowę ul. Utrata o długości 512,83 m.

Wartość ogółem: 19 103 118,05 zł

Wartość dofinansowania: 16 093 458,82 zł

Roboty budowlane:  17 845 640,06 zł

Przebudowa układu komunikacyjnego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 655 na terenie miasta Suwałki – V etap (odcinek od ul. Pułaskiego do ul. Północnej).

Inwestycja dotyczy budowy nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 655, od ul. Generała Kazimierza Pułaskiego do ul. Północnej wraz ze skrzyżowaniem z ul. Północną.

Projekt dotyczy budowy nowego odcinka drogi o długości ok. 2,2 km, który będzie stanowił dojazd do osiedla mieszkaniowego Kamena oraz Fabryki Mebli Forte. Poprawi komunikację wschodniej części miasta z drogą krajową nr 8 i w przyszłości z węzłem „Suwałki Północ” w ciągu drogi ekspresowej S-61. Umożliwi wyprowadzenie ruchu ciężarowego ze wschodniej części miasta z pominięciem centrum bezpośrednio na drogę krajową nr 8, a w przyszłości na drogę ekspresowa S-61.

Wartość ogółem: 12 370 461,49 zł

Wartość dofinansowania: 10 503 842,22 zł

Roboty budowlane:  12 079 896,49 zł

Szacunkowa wartość wszystkich 3 inwestycji to 78 626 227,27 zł.

– Realizacja tych inwestycji oznacza też rekordowy w historii Miasta Suwałki Budżet. Na ostatniej Sesji Rady Miejskiej zostały przyjęte stosowne zmiany do Budżetu Miasta na ten rok. Wprowadziliśmy do zadań inwestycyjnych powyższe projekty drogowe – dodaje Czesław Renkiewicz. – Aktualnie po stronie dochodów Miasta na ten rok widnieje kwota 401 445 681 zł, a po stronie wydatków 420 386 315. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii Budżet naszego miasta przekroczył kwotę 400 mln zł, a załącznik inwestycyjny opiewający na kwotę ponad 81 milionów złotych jest najwyższym od 6 lat – podsumowuje Czesław Renkiewicz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Trasa wschodnia bez opóźnień

Zakończenie realizacji trasy wschodniej zbliża się wielkimi krokami (wrzesień...

Nowa droga na osiedlu Staniszewskiego już niebawem

Powstanie ulicy imienia Zbigniewa Herberta o tylko kwestia czasu....

Suwałki inwestują w poprawę infrastruktury miejskiej: Prezydent podpisał dwie umowy na łączną kwotę 2 mln zł

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podpisał dwie ważne umowy, które...

Miasto przygotowuje wnioski na kolejne inwestycje drogowe

Do 16 sierpnia trwa okres składania wniosków na uczestnictwo...