Reklama

W Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach wystawa plakatów poetyckich Juliusza Erazma Bolka

Data:

- Reklama -

Juliusz Erazm Bolek już gościł w Centrum Sztuki Współczesnej – w 2015 roku podczas Nocy Muzeów. Wówczas prezentował prace powstałe jako projekt „A posteriori”. W środę, 29 marca w suwalskiej galerii została otwarta wystawa jego plakatów poetyckich „Obrazy ze Słów”, pochodzących z różnych okresów twórczości.

Juliusz Erazm Bolek, jak zaznaczyła podczas otwarcia wystawy Alina Chmielewska, kierownik CSW – to artysta nietypowy, a w związku z tym – nietypowy był i wernisaż jego prac. Prócz Juliusza Erazma Bolka swoją obecność tego wieczoru zaznaczyli Wiesław Bołtryk, prezentujący poemat Bolka – „JA” oraz Adam Romanow Romanowicz, który wystąpił w części muzycznej spotkania.

Wystawie plakatów poetyckich w CSW towarzyszy 47. już katalog wystawy, zawierający reprodukcje prac artysty. Juliusz Erazm Bolek z pomysłem połączył poezję i grafikę, tworząc dosłownie „Obrazy ze Słów” i jednocześnie „uwalniając” wiersze. Tę ideę Bolek zapisał w swoim manifeście artystycznym: „Wiersze są zamieszczane w książkach-trumnach, które przechowuje się w regałach-grobowcach. Warto uwolnić wiersze z tych kajdan, dać im szansę zaistnieć tam, gdzie tętni życie, gdzie są ludzie. Plakaty poetyckie i etykiety samoprzylepne stanowią pewne rozwiązanie” (fragment manifestu: „Już od dziecka cierpiałem na gigantomanię”). Poezja Juliusza Erazma Bolka dzięki temu zabiegowi nie podlega szufladkowaniu – dość wspomnieć, że poemat „Corrida” został wyróżniony przez Związek Pisarzy Katolickich tytułem Wiersza Roku 2017. Z „Corridą” Juliusz Erazm Bolek powróci do Suwałk w dniu 20 maja – podczas kolejnej edycji Nocy Muzeów.

Plakat poetycki Juliusza Erazma Bolka ma już 30 lat. Przekrój twórczości w tym obszarze, jej różnorodność można oglądać na wystawie w CSW w Suwałkach. Przygoda z tą formą ekspresji artystycznej rozpoczęła się, gdy J. E. Bolek pracował nad pomysłem zapisu poematu „Och, ziemio Ty moja”. – Poemat istniał początkowo wyłącznie jako forma werbalna, bez formy graficznej. Zastanawiałem się długo, jak ten wiersz zapisać. Było to kompletnie niemożliwe – wspominał podczas otwarcia wystawy artysta, dodając, że właśnie wtedy w jego głowie narodził się pomysł utrwalenia poezji w formie plakatów poetyckich.

Wystawa „Obrazy ze Słów” będzie dostępna w Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach aż do czerwca 2017 r.

JULIUSZ ERAZM BOLEK (ur. 27 maja 1960 r.) – pisarz, twórca plakatów i afiszy poetyckich oraz poezji konkretnej, laureat Światowego Dnia Poezji. Wydał kilkanaście książek. Do najważniejszej należy tom wierszy Abracadabra (Warszawa 2010). Najbardziej znanym utworem jest poemat Sekrety życia, który został przetłumaczony na ponad trzydzieści języków. Ustanowił rekord  Guinnessa w kategorii na największy tom wierszy. O artyście zrealizowano dwa filmy dokumentalne: „Wlepkarz” w reżyserii Zbigniewa Kowalewskiego i „Poeta” w reżyserii Piotra Kulisiewicza. Bolek jest także redaktorem naczelnym czasopisma „Enigma”, istniejącego od 1986 roku (w numerze 36 pisma można znaleźć tekst sztuki Wiesława Bołtryka „Listy do 3 M” oraz prace Izy Muszczynko z CSW w Suwałkach i Joli Grabowskiej).

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zmiany w suwalskim Centrum Sztuki Współczesnej

To już oficjalna decyzja - w środę, 18 marca...

Kamienica w centrum Suwałk na sprzedaż. Centrum Sztuki Współczesnej będzie w „starej łaźni”.

Nadchodzą zmiany. Centrum Sztuki Współczesnej - Galeria Andrzeja Strumiłły...

Wernisaż w CSW. Dyplomowe prace absolwentów Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości

Fotografie towarzyszą nam na co dzień i wykonujemy je...

Wernisaż malarstwa Joli Grabowskiej w Centrum Sztuki Współczesnej

Dziesięć lat minęło od ostatniej suwalskiej indywidualnej wystawy Joli...