Koniec pieniędzy w MdM. Dopłata z Mieszkanie+ dopiero w 2024 r.

0
150
eko_DOM

W tym roku nie można już wnioskować o dopłaty z programu „Mieszkanie dla młodych”. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, 54 mln zł zostały wykorzystane w zaledwie tydzień. Ostatnia szansa na dopłatę z MdM-u pojawi się w styczniu przyszłego roku. Podobnie jak w tym, pieniądze znikną zapewne w mniej niż miesiąc. Expander podpowiada, że warto jednak spróbować postarać się o te środki, gdyż z dopłaty w nowym programie „Mieszkanie Plus” będzie można skorzystać dopiero w 2024 r.

Jeśli ktoś spełnia warunki programu MdM i planuje zakup mieszkania, na które można uzyskać dopłatę, to przygotowania powinien rozpocząć w listopadzie lub na początku grudnia. Co prawda, oficjalne wnioski będzie można składać dopiero w styczniu, ale wtedy może być już za późno. Przypomnijmy, że większość pieniędzy na dopłaty wypłacane w tym roku zarezerwowano w pierwszych dwóch tygodniach stycznia. Podobnie będzie zapewne w przyszłym roku.

Warto z tej okazji skorzystać, gdyż kolejny program wsparcia rynku mieszkaniowego „Mieszkanie Plus” zakłada możliwość skorzystania z dopłaty na własne mieszkanie dopiero od 2024 r. Nowy program będzie składał się z dwóch elementów. Po pierwsze, będzie pozwalał na tanie wynajęcie mieszkania wybudowanego w ramach programu. W przypadku opłacania dobrowolnego dodatku do czynszu, po ok. 30 latach osoba wynajmująca będzie mogła stać się właścicielem takiego mieszkania.

Drugi element to dopłaty dla tych, którzy będą chcieli kupić (być może również wyremontować) mieszkanie czy dom. Niestety, z tych dodatkowych pieniędzy nie będzie można skorzystać od razu. Dopłaty będą doliczane do oszczędności, które uczestnik programu wpłaci na tzw. Indywidualne Konto Mieszkaniowe (IKM). Mają być one prowadzone przez banki i SKOKi. Te rachunki mają być oczywiście oprocentowane i uzyskane odsetki najprawdopodobniej nie będą pomniejszane o podatek.

Dopłata z „Mieszkanie+” w 2024 r.

Wstępne założenia mówią jednak, że trzeba będzie oszczędzać na IKM aż 5 lat, żeby móc wypłacić pieniądze wraz z uzyskanymi dopłatami. W przypadku wcześniejszej wypłaty, najprawdopodobniej dopłaty zostaną odebrane i naliczony zostanie podatek od zysków. Wypłaty wsparcia mają wystartować w 2019 r., czyli w kolejnym roku po zakończeniu programu „Mieszkanie dla młodych”. Oznacza to, że z uzyskanych dopłat najwcześniej można będzie skorzystać w 2024 r.

Leave a Reply