Reklama
- Reklama -

Konkurował z Paganinim. Muzycy promują twórczość Karola Lipińskiego

Bracia Adam i Jan Roszkowscy z Suwałk, czyli Duo Roszkowski oraz Voytek Proniewicz pierwszy koncert poświęcony twórczości skrzypka – wirtuoza i kompozytora, Karola Lipińskiego dali w piątek, 31 marca w Suwałkach, w saloniku muzycznym Fundacji Art – S.O.S. Z tym projektem w przyszłym sezonie muzycy wystąpią m.in. w Katowicach.

Karol Lipiński często porównywany jest Niccolò Paganinim. Nie bez kozery. Mówi się, że Paganiniego zapytano kiedyś o to, kto według niego jest najlepszym skrzypkiem na świecie. Wirtuoz miał odpowiedzieć: „Nie wiem, kto jest najlepszy, ale Lipiński ma na pewno drugie miejsce”. Obaj muzycy kilkukrotnie się spotkali, a nawet wspólnie koncertowali.

Po twórczość polskiego kompozytora sięgnęli artyści, którzy chcą przypomnieć, że Karolowi Lipińskiemu należy się zaszczytne miejsce w gronie najwybitniejszych postaci w historii wiolinistyki w kraju i na świecie.

Prezentacja i zarazem promocja twórczości Karola Lipińskiego to nowy projekt repertuarowy braci Roszkowskich i Voytka Proniewicza. W Suwałkach muzycy zagrali Trio A-dur op. 12 oraz Trio g-moll op. 8 tego kompozytora, przypominając również postać samego Lipińskiego, który był przyjacielem Roberta Schumanna, Ryszarda Wagnera, Franciszka Liszta, Fryderyk Chopin zorganizował mu nawet koncert w Paryżu.

– Karol Lipiński to niedoceniony geniusz, wciąż zbyt mało znany. W tamtych czasach Lipiński pokonał trudną drogę, był to przecież okres zaborów, a sytuacja życiowa kompozytora nie należała do najlepszych. Mimo to, tworzył i grał. Uznaliśmy, że właśnie teraz nadszedł najlepszy moment, by pokazać go światu – w wersji na dwoje skrzypiec i wiolonczelę – powiedział po koncercie Voytek Proniewicz.

Artyści planują nie tylko występować z tym programem, ale pracują też nad jego utrwaleniem.

Zgodnie z koncertową tradycją Fundacji Art – S.O.S. przed koncertem mistrza występuje uczeń. Tym razem do udziału zostali zaproszeni członkowie suwalskiej rodziny Kierejsza.

Koncert z projektu „Sztuka bez barier” został dofinansowany z budżetu miasta w Suwałkach.

Więcej o wykonawcach:

Voytek Proniewicz

Adam Roszkowski

Jan Roszkowski

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Najnowsze artykuły

Z regionu: Wydruk 3D zamiast żywego modela na zajęcia z rysunku

Wydruk 3D nagiego człowieka zamiast modela to już teraźniejszość,...

Gdy rozwój przestaje rozwijać – jak rozpoznać moment, w którym ciągła praca nad sobą już nie działa?

Czasami wszystko dzieje się zbyt szybko. Bywa, że poranek...

Suwalscy sportowcy z nagrodami i stypendiami – ponad 312 tys. zł wsparcia

Suwalski Ośrodek Kultury był dziś (16 kwietnia) miejscem uroczystego...

Fatalne dane ze sklepów. Polacy przed świętami odczują nawet ponad 8-proc. podwyżkę cen

Wzrost cen w marcu mocno przyspieszył, tj. do 6,7%...

Wesołego Alleluja!

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam spokoju, nadziei...
Reklama

Pozostałe artykuły

Nie masz jeszcze prezentu na Wielkanoc? A bilet do teatru?

Zamiast czekoladowego zajączka, podaruj bliskim emocje! Wielkanoc to idealny czas, by sprawić prezent, który poruszy serce. Bilety do Teatru Dramatycznego w Białymstoku to zaproszenie...

„Sanatorium pod klepsydrą według Braci Quay” w Kinie konesera (bilety)

Cinema Lumiere w Suwałkach zaprasza na wyjątkowy seans w cyklu Kino Konesera. We wtorek, 29 kwietnia, widzowie będą mieli okazję zobaczyć niezwykłą adaptację prozy...

Kolacja Miłoszowska w Krasnogrudzie. Smaki regionu i literatura na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W niedzielę, 13 kwietnia, w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie odbyła się wyjątkowa uczta – Kolacja Miłoszowska, której celem było nie tylko uczczenie pamięci Czesława...