Reklama

Konkurował z Paganinim. Muzycy promują twórczość Karola Lipińskiego

Data:

- Reklama -

Bracia Adam i Jan Roszkowscy z Suwałk, czyli Duo Roszkowski oraz Voytek Proniewicz pierwszy koncert poświęcony twórczości skrzypka – wirtuoza i kompozytora, Karola Lipińskiego dali w piątek, 31 marca w Suwałkach, w saloniku muzycznym Fundacji Art – S.O.S. Z tym projektem w przyszłym sezonie muzycy wystąpią m.in. w Katowicach.

Karol Lipiński często porównywany jest Niccolò Paganinim. Nie bez kozery. Mówi się, że Paganiniego zapytano kiedyś o to, kto według niego jest najlepszym skrzypkiem na świecie. Wirtuoz miał odpowiedzieć: „Nie wiem, kto jest najlepszy, ale Lipiński ma na pewno drugie miejsce”. Obaj muzycy kilkukrotnie się spotkali, a nawet wspólnie koncertowali.

Po twórczość polskiego kompozytora sięgnęli artyści, którzy chcą przypomnieć, że Karolowi Lipińskiemu należy się zaszczytne miejsce w gronie najwybitniejszych postaci w historii wiolinistyki w kraju i na świecie.

Prezentacja i zarazem promocja twórczości Karola Lipińskiego to nowy projekt repertuarowy braci Roszkowskich i Voytka Proniewicza. W Suwałkach muzycy zagrali Trio A-dur op. 12 oraz Trio g-moll op. 8 tego kompozytora, przypominając również postać samego Lipińskiego, który był przyjacielem Roberta Schumanna, Ryszarda Wagnera, Franciszka Liszta, Fryderyk Chopin zorganizował mu nawet koncert w Paryżu.

– Karol Lipiński to niedoceniony geniusz, wciąż zbyt mało znany. W tamtych czasach Lipiński pokonał trudną drogę, był to przecież okres zaborów, a sytuacja życiowa kompozytora nie należała do najlepszych. Mimo to, tworzył i grał. Uznaliśmy, że właśnie teraz nadszedł najlepszy moment, by pokazać go światu – w wersji na dwoje skrzypiec i wiolonczelę – powiedział po koncercie Voytek Proniewicz.

Artyści planują nie tylko występować z tym programem, ale pracują też nad jego utrwaleniem.

Zgodnie z koncertową tradycją Fundacji Art – S.O.S. przed koncertem mistrza występuje uczeń. Tym razem do udziału zostali zaproszeni członkowie suwalskiej rodziny Kierejsza.

Koncert z projektu „Sztuka bez barier” został dofinansowany z budżetu miasta w Suwałkach.

Więcej o wykonawcach:

Voytek Proniewicz

Adam Roszkowski

Jan Roszkowski

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Gdyby Händel żył teraz, robiłby elektronikę. Roshko Brothers pracują nad debiutancką płytą

Muzyka klasyczna, która dawniej kojarzyła się z kameralnymi salami...

To już 12 lat Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej

Fundacja Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej istnieje od 12 lat, zajmując...

Muzyczny początek lutego (wygraj zaproszenie na Tłusty Czwartek z SOKBand)

Muzycznie zapowiada się początek lutego w Suwałkach, gdzie wystąpią...

Stypendia artystyczne prosto z Montrealu: Wsparcie młodych talentów z Suwałk, Augustowa i Olecka

W ramach owocnej współpracy pomiędzy Komitetem Pomocy Dzieciom Polskim...