Reklama

Konkurował z Paganinim. Muzycy promują twórczość Karola Lipińskiego

Data:

- Reklama -

Bracia Adam i Jan Roszkowscy z Suwałk, czyli Duo Roszkowski oraz Voytek Proniewicz pierwszy koncert poświęcony twórczości skrzypka – wirtuoza i kompozytora, Karola Lipińskiego dali w piątek, 31 marca w Suwałkach, w saloniku muzycznym Fundacji Art – S.O.S. Z tym projektem w przyszłym sezonie muzycy wystąpią m.in. w Katowicach.

Karol Lipiński często porównywany jest Niccolò Paganinim. Nie bez kozery. Mówi się, że Paganiniego zapytano kiedyś o to, kto według niego jest najlepszym skrzypkiem na świecie. Wirtuoz miał odpowiedzieć: „Nie wiem, kto jest najlepszy, ale Lipiński ma na pewno drugie miejsce”. Obaj muzycy kilkukrotnie się spotkali, a nawet wspólnie koncertowali.

Po twórczość polskiego kompozytora sięgnęli artyści, którzy chcą przypomnieć, że Karolowi Lipińskiemu należy się zaszczytne miejsce w gronie najwybitniejszych postaci w historii wiolinistyki w kraju i na świecie.

Prezentacja i zarazem promocja twórczości Karola Lipińskiego to nowy projekt repertuarowy braci Roszkowskich i Voytka Proniewicza. W Suwałkach muzycy zagrali Trio A-dur op. 12 oraz Trio g-moll op. 8 tego kompozytora, przypominając również postać samego Lipińskiego, który był przyjacielem Roberta Schumanna, Ryszarda Wagnera, Franciszka Liszta, Fryderyk Chopin zorganizował mu nawet koncert w Paryżu.

– Karol Lipiński to niedoceniony geniusz, wciąż zbyt mało znany. W tamtych czasach Lipiński pokonał trudną drogę, był to przecież okres zaborów, a sytuacja życiowa kompozytora nie należała do najlepszych. Mimo to, tworzył i grał. Uznaliśmy, że właśnie teraz nadszedł najlepszy moment, by pokazać go światu – w wersji na dwoje skrzypiec i wiolonczelę – powiedział po koncercie Voytek Proniewicz.

Artyści planują nie tylko występować z tym programem, ale pracują też nad jego utrwaleniem.

Zgodnie z koncertową tradycją Fundacji Art – S.O.S. przed koncertem mistrza występuje uczeń. Tym razem do udziału zostali zaproszeni członkowie suwalskiej rodziny Kierejsza.

Koncert z projektu „Sztuka bez barier” został dofinansowany z budżetu miasta w Suwałkach.

Więcej o wykonawcach:

Voytek Proniewicz

Adam Roszkowski

Jan Roszkowski

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Trio del Sogno – walentynkowy koncert w saloniku Alicji Roszkowskiej

Niedzielne muzyczne spotkanie rozpoczęła założycielka Fundacji ART=SOS, Alicja Roszkowska,...

Młodzi muzycy otrzymali stypendia

Dziesięć osób - ośmioro uczniów szkół muzycznych z Suwałk,...

Muzyczno-plastyczny finał „Obiadów czwartkowych u Konopnickiej”

Nietuzinkowy mariaż sztuk wizualnych i muzyki – tak podsumować...

„Wigrosfera” nawet gdy pada

Drugi i ostatni dzień Festiwalu "Wigrosfera", choć w strugach...