Reklama
- Reklama -

Na Targach Książki: o Tatarach i polskiej polityce

Rzadko się zdarza, aby w Białymstoku miała miejsce ogólnopolska premiera ważnej książki. A tak właśnie będzie w sobotę, 22 kwietnia podczas VI Międzynarodowych Targów Książki w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Informacja prasowa.

Jak Tatarzy bronili Polski w wojnie polsko-bolszewickiej i w czasie II wojnie światowej? Gdzie walczył 1 Szwadron Tatarski 13 Pułku Ułanów Wileńskich? Kim był legionista i przyjaciel Józefa Piłsudskiego Aleksander Sulkiewicz? Jak Tatarzy wspierali „Solidarność”? Gdzie przebiega „Szlak tatarski”, a nawet jak smakują przysmaki z tatarskiej jurty! O tym wszystkim można dowiedzieć się z najnowszej książki dr. Aleksandra Miśkiewicza z Uniwersytetu w Białymstoku, zatytułowanej „Tatarzy wierni Polsce. Szkice z dziejów Tatarów polskich w XX wieku”, której premiera odbędzie się podczas VI Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku 21 kwietnia 2017 roku.

„Polscy Tatarzy to fenomen w historii wyznawców islamu. Zachowując odrębność religijną oraz pielęgnując własne tradycje i obyczaje, przyjęli polską kulturę, pokojowo asymilując się z narodem polskim. Już od ponad sześciuset lat pozostają wiernymi i lojalnymi obywatelami Rzeczypospolitej. To opowieść o Tatarach, którzy przenieśli do naszych czasów ducha Rzeczypospolitej Obojga Narodów i polskich Kresów” – podsumowuje książkę wydawca.

Podczas VI Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku autor książki „Tatarzy wierni Polsce. Szkice z dziejów Tatarów polskich w XX wieku” spotka się z czytelnikami dwukrotnie: w piątek 21 kwietnia w godz. 16–17 oraz w sobotę 22 kwietnia w godz. 13–15. Oba spotkania odbędą się w Operze i Filharmonii Podlaskiej, ul. Odeska 1, na stoisku nr 17 (księgarni internetowej Patrioteka.pl).

W Białymstoku będzie też mowa o polskiej polityce historycznej – podczas debaty nt. polskiej polityki historycznej po raz pierwszy czytelnikom zostanie zaprezentowana najnowsza książka znanego historyka i senatora prof. Jana Żaryna, zatytułowana „Polska pamięć. O historii i polityce historycznej”.

W dyskusji obok autora udział wezmą wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dr Waldemar Wilczewski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Debata: sobota 22 kwietnia, godz. 11 – 12, Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1.

Po dyskusji prof. Jan Żaryn spotka się z czytelnikami na stoisku nr 17 (księgarni internetowej Patrioteka.pl). Wybitny historyk w książce „Polska pamięć. O historii i polityce historycznej” po raz kolejny zabiera nas w podróż po historii Polski – od chrztu Mieszka I, a tym samym całego państwa Polan, przez dyplomatyczną i militarną walkę o niepodległość „ojców założycieli” II Rzeczpospolitej po pokolenia Żołnierzy Wyklętych i „Solidarności”. Wzorem swoich ideowych i duchowych mistrzów – m.in. Romana Dmowskiego i kardynała Stefana Wyszyńskiego – przypomina, że bycie biernym obserwatorem wydarzeń to za mało. Każdy z nas, jak przekonuje prof. Jan Żaryn, ma obowiązki wobec Ojczyzny – i tej niebieskiej, i tej nad Wisłą.

W publikacji przewija się nieustannie przekonanie autora, że historia jest nauczycielką życia. Każdy naród – także, a może przede wszystkim polski – powinien odrobić lekcję ze swojej przeszłości. Znajomość historii, jak argumentuje prof. Żaryn, pozwala nam uzbroić się w wiedzę i mądrość, dzięki którym lepiej poradzimy sobie z problemami teraźniejszości i wyzwaniami przyszłości. Jako zwolennik aktywnej polityki historycznej autor odwołuje się do działalności śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jako tego polskiego polityka po 1989 roku, który najpełniej zrozumiał wagę świadomości historycznej i pamięci wspólnej narodu. Profesor Żaryn analizuje politykę historyczną państwa polskiego, głównie w relacjach z sąsiadami – Rosją, Niemcami i Ukrainą. W tym swoistym audycie wskazuje na błędy i zaniechania, ale także postuluje konkretne działania.

Najnowsze artykuły

„Przesmyk” z Leną Górą wkrótce w streamingu. W pierwszym odcinku zobaczymy też aktorkę z Puńska

"Przesmyk" to najnowszy polski serial szpiegowski, który zadebiutuje na...

Startup z Suwałk triumfuje w Światowym Konkursie Innowacji WSA 2024

Polski startup Waterly osiągnął spektakularny sukces na arenie międzynarodowej,...

Kolejna edycja turnieju „Jesteś Naszą Nadzieją!” rozgrzała Suwałki Arenę

W poniedziałek, 20 stycznia w Hali Sportowo-Widowiskowej „Suwałki Arena”...

Poseł Michał Połuboczek interweniuje w sprawie drogi krajowej nr 8

Poseł Michał Połuboczek (Konfederacja) złożył interpelację nr 7546 do...

Teatr Dramatyczny w Białymstoku z dotacją Ministra na promocję kultury polskiej za granicą

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzymał od...

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała na sportowo

W Suwałkach 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już...
Reklama

Pozostałe artykuły

„Przesmyk” z Leną Górą wkrótce w streamingu. W pierwszym odcinku zobaczymy też aktorkę z Puńska

"Przesmyk" to najnowszy polski serial szpiegowski, który zadebiutuje na platformie Max już 31 stycznia. Ta sześcioodcinkowa produkcja to mieszanka intryg międzynarodowych, akcji i... melodramatu....

Teatr Dramatyczny w Białymstoku z dotacją Ministra na promocję kultury polskiej za granicą

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację w wysokości 120.000 zł na promocję sztuki teatralnej na...

Spotkania i koncerty przed nami. Zagra m.in. No Logo

W tym tygodniu zapraszamy na wydarzenia - spotkania, wernisaże, koncerty i pokazy filmowe. Black Pub Komin zachęca do dobrej zabawy z "No Logo", zaś...