Odkopali fundamenty pierwszego kościoła. Ma to być nowa atrakcja historyczna

1
347

O planach przeprowadzenia badań archeologicznych w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach pisaliśmy w styczniu 2017 roku. Zapowiedzi dotyczące odkopania fundamentów XVIII-wiecznego kościoła właśnie stały się faktem – w śródmieściu od kilku dni trwają prace.

Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach poinformował dziś o trwających trzeci dzień pracach w centrum miasta. Pod czujnym okiem muzealników ekipa Zarządu Dróg i Zieleni odkryła fragmenty muru głównego i być może wejścia do kościoła, zlokalizowanego od strony północnej.

– Odkrycie i wyeksponowanie pozostałości kościoła św. Krzyża z 1710 roku to pomysł z ubiegłego roku – dodaje Jerzy Brzozowski, podkreślając, że dawny fundament zostanie zabezpieczony pod szybą pancerną, zaś obok pojawi się tablica informacyjna i być może makieta.

Będzie to niebywała atrakcja historyczna. Mieszkańcy miasta i turyści zobaczą pozostałości pierwszego kościoła w Suwałkach. Decyzję dotyczącą wyeksponowania konkretnych fragmentów fundamentów podejmą władze miasta. Prace w Parku Konstytucji 3 Maja potrwają jeszcze kilka dni.

Z artykułu: W Parku Konstytucji 3 Maja będą prowadzone prace archeologiczne. Fragmenty kościoła z XVIII wieku mają zostać wyeksponowane pod pancerną szybą

Kościół ten był kościołem drewnianym na podmurówce, krytym gontem, o wysokości około 10 metrów. – Na pewno nie była to budowla imponująca, raczej prowizoryczna. W tamtym czasie chodziło o to, żeby kościół szybko postawić – w mieście była potrzebna świątynia. Zaczęto ją wznosić w 1710 roku, a już w roku 1714 kościół był użytkowany – mówi Jerzy Siemaszko, archeolog z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Zdaniem archeologa w obecnym Parku Konstytucji 3 Maja na początku wieku XVIII stała budowla o konstrukcji szachulcowej. – Szachulec wypełniano zwykle w stylu holenderskim cegłami, w naszych warunkach często ubijano gliną, tak jest w przypadku kościołów na Pomorzu – dodaje Siemaszko, przypominając, że kościół w Suwałkach po niecałych 100 latach zaczął chylić się ku upadkowi.

W mieście doszło też do zmian urbanizacyjnych. – Na terenie Suwałk w latach 1817 – 1820 zaczęto prowadzić, tak jak w obrębie całego Królestwa Polskiego, akcję porządkowo-budowlaną. W miastach zakazano stawiania i remontowania budowli drewnianych. Właśnie w tym czasie zaczęły powstawać w Suwałkach pierwsze murowane kamienice. Akcję nadzorował osobiście namiestnik – gen. Józef Zajączek – informuje Jerzy Siemaszko, dodając, że w 1819 Zajączek przebywał w Suwałkach i osobiście nakazał rozebranie drewnianego ratusza i znajdującego się w jego pobliżu kościoła św. Krzyża. Przepisy wymagały również wyprowadzenia cmentarza poza obręb świątyni. Pozostałości kościoła sprzedano.

W Parku Konstytucji 3 Maja wciąż znajdują się pozostałości mogił z cmentarza otaczającego nieistniejący już kościół św. Krzyża.

Fot. Niebywałe Suwałki

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz