Prezydent Suwałk w Podlaskim Samorządowym Komitecie Protestacyjnym

0
323
Fot. Wrota Podlasia, Portal Informacyjny Województwa Podlaskiego.

Podlascy samorządowcy: wójt Korycina Mirosław Lech; Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego; Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku; Czesław Renkiewicz prezydent Suwałk i Jan Zalewski, starosta Siemiatycz postanowili wspólnie zaprotestować przeciwko zakusom rządu i zapowiadanym zmianom, które zmogą spowodować marginalizację roli samorządów. We wtorek, 18 kwietnia wspólnie podpisali deklarację powołującą do życia Podlaski Samorządowy Portal Protestacyjny.

Źródło: Wrota Podlasia

Podlaski komitet to regionalna inicjatywa, związana z ogólnopolskim Samorządowym Komitetem Protestacyjnym, który został powołany 16 marca 2017 r. podczas Forum Samorządowego w Warszawie.

– Wcześniej, bo 16 marca w Warszawie został powołany Ogólnopolski Samorządowy Komitet Protestacyjny – przypomniał Mirosław Lech. – Bronimy społeczności lokalnej, demokracji, konstytucji. Nie chodzi nam o stołki, staramy się nie dopuścić do tego, by sprawny samorząd który przez 27 lat budował Polskę, stał się elementem centralizacji – dodał. Marszałek Jerzy Leszczyński przypomniał, że już teraz zostały odebrane pewne kompetencje samorządowi województwa.

– Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przeszedł do Ministerstwa Rolnictwa, wiemy, że zmieniła się ustawa o ochronie środowiska i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska będzie zarządzany centralnie, co naszym zdaniem jest niezgodne z konstytucją – wyliczał marszałek. – Zapowiada się ograniczenie kompetencji, jeśli chodzi o Urząd Pracy i Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, które miałyby podlegać wojewodzie. To nas bardzo niepokoi. Wiemy, że pewne zmiany są potrzebne, ale chodzi o to, by były konsultowane z nami. W końcu staramy się działać w interesie mieszkańców, natomiast decyzje podejmowane w Warszawie, często będą się odbywały bez żadnego lokalnego rozpoznania – podkreślił marszałek.

Już 26 kwietnia w Białymstoku odbędzie się Podlaskie Forum Samorządowe, w którym wziąć ma udział kilkuset samorządowców. Zaproszenie na to spotkanie zostało także wysłane do ministra Mariusza Błaszczaka i wiceministra Jarosława Zielińskiego.

Leave a Reply