Seniorzy mogą korzystać z domu dziennego pobytu

0
158

Otwarcie Domu Dziennego Pobytu „Kalinka” odbyło się w czwartek, 20 kwietnia w Suwałkach. Placówka funkcjonuje w strukturze Domu Pomocy Społecznej „Kalina” i mieści się w jego murach. Dom Dziennego Pobytu to dwa pomieszczenia o powierzchni 90 m kw., wyposażone w meble, sprzęt RTV, aneks kuchenny i łazienkę.

Źródło: Informacja prasowa UM w Suwałkach

– Odczuwam osobistą satysfakcję, że to co założyłem czyli powstanie Domu Dziennego Pobytu, zostaje dziś zrealizowane – powiedział podczas otwarcia placówki Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Działania samorządu idą w kierunku tego, aby zapewnić seniorom jak najlepsze warunki. Demografia jest dla nas niekorzystna, mamy coraz więcej osób starszych i powinniśmy inwestować w tego typu ośrodki. Mamy seniorów w różnym stanie i wachlarz usług jaki oferujemy musi być szeroki. W mieście jest Dom Pomocy Społecznej ,,Kalina”, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Suwalska Rada Seniorów i inne organizacje zrzeszające osoby starsze. To wszystko bardzo dobrze i prężnie funkcjonuje – dodał.

O pomoc w formie dziennego pobytu mogą ubiegać się osoby, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności wymagają częściowej opieki lub pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych. Dom będzie czynny w godzinach 7:00 – 17:00. Seniorzy mogą w nim skorzystać z terapii zajęciowej, zajęć usprawniających, dostępu do kultury i rekreacji, a także posiłków.

Dostosowanie pomieszczeń Domu do potrzeb seniorów kosztowało 50 tys. zł. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu miasta. Pełny miesięczny koszt utrzymania seniora w Dziennym Domu Pobytu został wyliczony na podstawie wydatków z 2016 roku i wynosi 1.067,00 zł, przy czym miesięczny koszt posiłków jednego uczestnika wyniesie 262,50 zł, a pozostałe usługi 804,50 zł miesięcznie.

Fot. UM w Suwałkach

Leave a Reply