Wystawę „Mongolia. Kraina przestrzeni” z fotografiami Piotra Malczewskiego i eksponatami, pamiątkami z licznych podróży będzie można obejrzeć już w piątek, 19 maja o godz. 19.00 w nowej sali wystawienniczej w galerii fotografii w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą.

Z pomysłem udostępnienia nowej sali i wystawy w Budzie Ruskiej Piotr Malczewski nosił się od jakiejś dekady. Ostatnie lata upłynęły mu między innymi na przygotowaniu „treści” i miejsca do wydarzenia, które odbędzie się w najbliższy piątek. Wystawa mongolska znajduje się w znanej i odwiedzanej chętnie szczególnie latem galerii fotografii – tuż obok domu rodziny Malczewskich w Budzie Ruskiej.

Galeria ludów stepowych ze stałą wystawą „Mongolia. Kraina przestrzeni” to wzbogacona wersja ekspozycji, którą niedawno można było obejrzeć w Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach. Oprócz niemal 40 fotografii, zwiedzający zobaczą niezwykłą scenografię przygotowaną przez Ekaterinę Shramko znad Bajkału – w Budzie Ruskiej jest i ołtatrz buddyjski, są też eksponaty z wypraw – malowidła na płótnie, figurki, tabakiera, skały, minerały, środki płatnicze z terenu Mongolii i Chin. W dniu otwarcia wystawy w Budzie Ruskiej zostaną też zaprezentowane grafiki abstrakcyjne autorstwa Ekateriny Shramko – chętni będą mogli nabyć wybrane przez siebie prace.

Na parterze galerii cały czas dostępna jest inna wystawa – poświęcona staroobrzędowcom. W czerwcu zostanie wzbogacona o dokumenty, przedmioty, fotografie oraz nagrania pieśni starowierów z Syberii.

W sezonie letnim turyści i mieszkańcy Suwalszczyzny mogą liczyć na kolejną edycję spotkań autorskich i pokazów fotografii z opowieścią o podróżach. Cały czas można też zapisać się na warsztaty fotograficzne dla początkujących i zaawansowanych.

Na zdj. Grażyna Jagielska, Wojciech Jagielski i Piotr Brysacz (tyłem) w Białymstoku. Fot. arch. Niebywałe Suwałki.

W tym roku udział w spotkaniach pod hasłem „Patrząc na Wschód” wezmą: Jędrzej Morawiecki; Beata Hyży-Czołpińska z filmem „Proroczy żywot Eliasza”; Aneta Prymaka-Oniszk, autorka książki „Bieżeństwo”; reporter Wojciech Jagielski; Michał Książek; Andrzej Sidor; Andrzej Strumiłło. Do Budy Ruskiej zostanie też zaproszony tak jak w ubiegłych latach z wykładem o staroobrzędowcach Krzysztof Snarski, kustosz z Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Najprawdopodobniej wystąpi również Paweł Wójcik. W organizację spotkań zaangażowany jest Piotr Brysacz.

Na wystawie o staroobrzędowcach i Mongolii Piotr Malczewski nie zamierza poprzestać. W 2018 roku chciałby otworzyć w Budzie Ruskiej „zakątek bobrowy”, wykorzystywany do celów edukacyjnych, zbudowany na bazie pamiątek – przedmiotów związanych z bobrem, przywiezionych z różnych stron świata.

Fot. Piotr Malczewski

Otwarcie wystawy „Mongolia. Kraina Przestrzeni” w Budzie Ruskiej

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj