Reklama

Lokalna Grupa Rybacka „uwalnia” 5,6 mln złotych na projekty

Data:

- Reklama -

W terminie od 22 maja do 29 czerwca Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” prowadzić będzie nabór wniosków w czterech zakresach przedsięwzięć. Po pieniądze mogą sięgać samorządy oraz firmy, a wśród nich podmioty rybackie.

W czwartek, 4 maja w siedzibie LGR w Suwałkach odbyła się konferencja prasowa dotycząca naboru wniosków o dofinansowanie w ramach PO RYBY 2014-2020, ogłoszonego 24 kwietnia. Nabór dotyczy dofinansowania operacji mieszczących się w Priorytecie 4 „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”.

Jak przypomniał Cezary Cieślukowski, prezes Lokalnej Grupy Rybackiej – stowarzyszenie w poprzedniej perspektywie finansowej zarządzało kwotą ok. 53 mln złotych. Tym razem na dotacje i realizację własnych działań otrzymało kwotę około 12 mln zł. Niemal połowa tej kwoty zostanie rozdysponowana już w pierwszym naborze. Warto zwrócić uwagę na możliwość pozyskania dodatkowych środków, ponieważ powtórzenie naboru nastąpi dopiero w I połowie 2019 roku (w puli znajdzie się 4,6 mln zł).

Co istotne, pieniądze przeznaczone są zarówno dla podmiotów rybackich (nie tylko na sprzęt do odłowu ryb, ale też rozwijanie przedsiębiorstwa), jak i rozwój gospodarczy firm spoza sektora rybackiego.

Na zdj. Cezary Cieślukowski, prezes LGR.

W przypadku rybaków – na rozwój i tworzenie miejsc pracy limit środków wynosi 700 tys. złotych (dla pojedynczej operacji limit to 200 tys. złotych, a poziom dofinansowania – 50 proc). W puli dla wszystkich przedsięwzięć gospodarczych znalazła się kwota 1,3 mln złotych (dla pojedynczej operacji limit wynosi 225 tys. złotych, a poziom dofinansowania – 50 proc.). W tym naborze można składać też projekty dotyczące wspierania i wykorzystania atutów środowiska – 600 tys. zł (dla pojedynczej operacji limit wynosi 120 tys. złotych, a poziom dofinansowania – 50 proc. lub 85 proc. – cele o charakterze publicznym) oraz propagowania dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i akwakultury – 3,2 mln złotych (dla pojedynczej operacji limit wynosi 250 tys. złotych, a poziom dofinansowania – 50 proc. lub 85 proc.). W przypadku wspierania i wykorzystania atutów środowiska szansę na dofinansowanie mają m.in. projekty związane z walką z kłusownictwem, usuwaniem szkód spowodowanych przez zwierzęta i siły natury, tworzeniem szlaków i tras turystycznych, ale i instalacją odnawialnych źródeł energii. Za hasłem propagowanie dobrostanu społecznego kryje się z kolei wzmocnienie potencjału lokalnego, czyli m.in. tworzenie infrastruktury turystycznej.

Wraz z uruchomieniem nowego naboru LGR wznawia również organizację cyklicznych wydarzeń ze swojego kalendarz: akcji sprzątania brzegów rzek i jezior – tym razem w gminie Wiżajny, zawodów wędkarskich na j. Boksze, udział w imprezach lokalnych i Święto Siei na Wigrach.

Informacje dotyczące naboru można znaleźć na stronie Lokalnej Grupy Rybackiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Paweł Wnukowski z najlepszym wynikiem w okręgu nr 2 do Sejmiku

W wyborach do Sejmiku Województwa Podlaskiego w okręgu nr...

Maja Krzyżewska wystąpi podczas eventu „Zadbaj o siebie na wiosnę”

Już w najbliższą środę, 20 marca w Parku Naukowo-Technologicznym...

Zadbaj o siebie na wiosnę: Sekrety zdrowia i urody, live cooking i degustacja

Wiosna to czas, gdy natura budzi się do życia...

Piotr Wasilewski zaprasza do debaty kandydatów startujących do Sejmiku z innych komitetów

Piotr Wasilewski, kandydat do Sejmiku Województwa Podlaskiego z listy...