Reklama

Najstarsze organy w Suwałkach wymagają remontu. Rozpoczyna się zbiórka. Przyjedzie nawet Witek Muzyk Ulicy

Data:

- Reklama -

Koncert Witka Muzyka Ulicy odbędzie się 7 maja 2017 o godz 17:00 w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Suwałkach. To właśnie tam znajdują się organy zbudowane w 1850 roku, pochodzące z łomżyńskiej pracowni Stanisława Dłużewskiego.

Fot. Marcin Tylenda, Niebywałe Suwałki

Kościół Trójcy Świętej w Suwałkach został wybudowany w latach 1838–1841, według projektu Wacława Ritschla i Karola Majerskiego. Klasycystyczna budowla nie przechodziła większych zmian architektonicznych. Jedyna zauważalna zmiana dotyczyła hełmu wieży, który w latach 30. XX wieku, kiedy kopułę zastąpił ośmioboczny szpic.

Na chórze znajdują się XIX-wieczne, neogotyckie organy z 1850 roku, które zostały zakupione do świątyni przez oficerów Pułku Piechoty z Suwałk. Organy wykonał w swojej łomżyńskiej pracowni, znany polski organmistrz Stanisław Dłużewski. Zniszczony w czasie wojny instrument został wyremontowany i uruchomiony w latach 90. XX wieku, dzięki wsparciu województwa suwalskiego. Źródło: http://www.ewangelicy.suwalki.pl/koscioly-i-kaplice

Aby przywrócić organom świetność, potrzeba około 250 tys. złotych – na mechanizmy i szafę organową, a także remont tej części kościoła, w której znajdują się na co dzień organy oraz transport instrumentu do pracowni, gdzie przejdzie remont.

Fot. Marcin Tylenda, Niebywałe Suwałki

O organach mówi pastor ks. Dawid Robert Banach:

Społeczna zbiórka środków na remont najstarszych w Suwałkach organów będzie prowadzona również przez portale crowdfundingowe i podczas cyklu koncertów. Pierwszy z nich to właśnie występ Witka Muzyka Ulicy – sprawdź, kim jest Witek. Witek zagra też w Black Pub Komin w Suwałkach, dzień wcześniej – 6 maja o godz 20:00.

Tak było na koncercie Witka w Suwałkach (7 maja 2017 r.):

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W sobotę wielkie sprzątanie, w piątek – prelekcje. Przed nami spotkanie z historią

Unikalny kompleks cmentarzy siedmiu wyznań, który znajduje się w...

Suwałki Gospel Choir zaśpiewał u ewangelików (foto)

Adwentowy koncert Suwałki Gospel Choir, który odbył się w kościele...

Trwa demontaż najstarszych organów w Suwałkach. Przejdą remont (audio)

To jednak dopiero pierwszy etap zaplanowanych, kosztownych prac remontowych,...

Muzyka kameralna zabrzmiała w Konkatedrze

  Tytuł I Koncertu kameralnego Intende Voci to nawiązanie do...