Melpomene sprzyjała Łotyszom. Teatr z Rezekne z Grand Prix Wigraszka (foto)

0
83
Laureaci Grand Prix.

Młodzieżowe Studio Teatru Jorik z Rezekne na Łotwie to zwycięzcy tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży “Wigraszek”. W czwartek, 22 czerwca najlepsi odebrali podziękowania, wyróżnienia i statuetki za najlepsze prezentacje.

Nagrodę Grand Prix ufundował Mecenasa Festiwalu firma RESO Europa Service. Jurorzy Wigraszka uznali, że najlepszym spektaklem było „Małżeństwo Balzaminowa część II: Znajdziesz to czego szukasz” w wykonaniu Młodzieżowego Studia Teatru Jorik z Rezekne na Łotwie. W kategorii dziecięcej zwyciężył Teatr Muzyczny Scena Chmur z Sulejówka ze spektaklem „Królowa Web”. I miejsce w kategorii młodzieżowej zajął Teatr Formy Parra i spektakl „Zgrzyt”. Uroczystości rozdania nagród towarzyszył poruszający spektakl „Szatnia” Teatru Przebudzeni z Ostródy, kantorowska opowieść o sensie życia.

W tegorocznej edycji festiwalu uczestniczyło ponad dwadzieścia zespołów teatralnych z 5 krajów (Polski, Litwy, Łotwy, Słowacji i Ukrainy). Jurorzy: Mariusz Orzełek – przewodniczący, Jacek Zawadzki i Agata Uchman, zwrócili uwagę na różnorodność form teatralnych, które mieli okazję oceniać: na scenach SOK-u prezentowały się teatry ruchu, maski i lalkowe, widowiska dramatyczne, spektakle oparte zarówno o literaturę współczesną, jak i klasyczną. Wyjątkowość tegorocznej edycji podkreśliło również połączenie części konkursowej z warsztatami przygotowującymi do wystąpień plenerowych.

Wyniki:

Grand Prix – Młodzieżowe Studio Teatru Jorik z Rezekne na Łotwie za spektakl „Małżeństwo Balzaminowa część II: Znajdziesz to czego szukasz” w reżyserii Larisy Szczukiny

Kategoria dziecięca – I miejsce – Teatr Muzyczny Scena Chmur z Sulejówka za spektakl „Królowa Web” w reżyserii Julii Kotarskiej-Rekosz; II miejsce – Zespół Teatralny Gagatek z Białegostoku za spektakl „Co widziało słonko” w reżyserii Agnieszki Marchel i Anny Bayer; III miejsce – Teatr Bum Bum Cyk z Torunia za spektakl „Księga dżungli” w reżyserii Małgorzaty Peplińskiej. Wyróżnienia: Teatr Za Królestwo i Pół Córki z Żor za spektakl „Podwodny świat” w reżyserii Mikołaja Wiepriewa, Teatr Studio Drevinukas z Olity (Litwa) za spektakl „Doktor Oj-boli” w reżyserii Iewy Ivanauskienė i Jonasa Gaižauskasa oraz Teatr Igra z Rezekne (Łotwa) za spektakl „Brzydkie Kaczątko” w reżyserii Swietlany Semenaki.

Kategoria młodzieżowa – I miejsce – Teatr Formy Parra z Ustrzyk Dolnych za spektakl „Zgrzyt” w reżyserii Grażyny Kaznowskiej ;II miejsce – Teatr File Kalorik z Banowic (Słowacja) za spektakl „To jest On” w reżyserii Zuzany Varhanikovej; III miejsce – Teatr Tara Bum z Rybnika za spektakl „W brzuchu” w reżyserii Izabeli Karwot. Wyróżnienia: Teatr Supeł z Rybnika za spektakl „Tymuś i Oleńka” w reżyserii Izabeli Karwot, Teatr Studio Skerajokliai z Alitusa (Litwa) za spektakl „Dzieci korytarzy” w reżyserii Iewy Ivanauskienė i Jonasa Gaižauskasa oraz Teatr Coś Więcej z Wrocławia za spektakl „Nie(Pokoje)” w reżyserii Patrycji Czyżewskiej-Soroki.

Fot. Niebywałe Suwałki

Sponsorzy: Mecenas Festiwalu Sponsor Grand Prix RESO Europa Service oraz Zakład Stolarki Budowlanej CAL Z. Cywiński i wspólnicy Spółka Jawna, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Suwałkach Spółka z o.o, Hurtownia PIKO, AGWO Serwis, Bank Spółdzielczy w Rutce-Tartak, Zakład Produkcyjno-Budowlany BETONEX, ASPI Spółka z o.o oraz Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Drogowych KRUSZBET.

Patronat medialny: TVP Kultura, TVP Oddział w  Białymstoku, Radio Białystok, Radio 5, Dwutygodnik Suwalski oraz portale: Niebywałe Suwałki, Suwałki 24, Suwałki Info, Kurier Suwalski, Suwalking, TVS24 Suwalszczyzna.

Dodaj komentarz