Reklama

Minimalizm to jedynie pierwszy krok, czyli jak wprowadzić porządek do wnętrza?

Data:

- Reklama -

Średnio ponad 200 godzin w ciągu roku poświęcamy na sprzątanie w domu – wyrzucanie śmieci, wycieranie kurzy oraz przekładanie przedmiotów z miejsca na miejsce. Czy życie, w którym nie trzeba sprzątać albo sprząta się rzadko, nie wydaje się wspaniałe? Jest to możliwe dzięki minimalizmowi, czyli nietypowemu narzędziu zmieniającym podejście do przedmiotów i organizacji przestrzeni w domu.

Z miesiąca na miesiąc minimalizm jest coraz bardziej popularny, a jego wpływ widać w wielu obszarach życia, m.in. w sztuce, aranżacji wnętrz czy modzie. Z biegiem czasu stał się doskonałą odpowiedzią na potrzebę przewartościowania codzienności. Sprawia, że rezygnujemy z posiadania jak największej liczby przedmiotów, a skupiamy się na zdobywaniu doświadczeń, spędzaniu czasu z najbliższymi czy rozwijaniu swoich zainteresowań.

Jednak minimalizm to również narzędzie, które z łatwością można wykorzystać w organizowaniu i porządkowaniu swojej przestrzeni. Według zasady Pareta „80/20” przez 80% czasu korzystamy jedynie z 20% posiadanych przedmiotów – pozostałe są nieużywane i to właśnie one tworzą bałagan. Aby dobrze zorganizować swój dom, należy pozostawić więc jedynie te rzeczy, które rzeczywiście są wykorzystywane lub mają szczególną wartość.

Użyteczne, piękne czy sentymentalne?

Minimalizm, rozumiany jako narzędzie, to nie tylko wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy, ale dokładna analiza i selekcja posiadanych przedmiotów. Wystarczy posegregować wszystkie drobiazgi według prostego schematu – użyteczne, piękne, sentymentalne. Jeśli dana rzecz nie mieści się w powyższych kategoriach, powinniśmy ją, w zależności od poziomu zużycia, albo sprzedać/oddać, albo wyrzucić/ poddać recyklingowi. Po tej analizie w domu powinny pozostać jedynie przedmioty, które lubimy i używamy.

Minimalizm i co dalej?

Minimalizm to poza analizą i selekcją rzeczy również ich odpowiednia organizacja. Bałagan powstaje, gdy przedmioty nie mają swoich stałych miejsc lub są nieodpowiednio przechowywane. Przedmioty codziennego użytku powinny leżeć w miejscach dostępnych na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu szybciej będzie można z nich skorzystać. Natomiast przedmioty używane rzadziej warto odpowiednio przechowywać np. w szufladach, szafach modułowych, pudełkach lub meblach wielofunkcyjnych.

Funkcjonuje 5 reguł charakterystycznych dla minimalizmu, które ułatwią zachowanie porządku w domu:

  1. Wyznacz stałe miejsce dla wszystkich przedmiotów.
  2. Wszystkie rzeczy przechowuj zgodnie z ich kategorią oraz blisko miejsc, w których są używane.
  3. Przedmioty, które są zniszczone, popsute lub przestały spełniać swoją funkcję, jak najszybciej napraw lub wyrzuć.
  4. Jeśli wykonanie jakiejś czynności związanej ze sprzątaniem zajmuje mniej niż 5 minut, lepiej zrób ją od razu.
  5. Raz na pół roku powtórz analizę i selekcje przedmiotów, które są w Twoim posiadaniu.

Minimalizm to doskonały nurt stylistyczny, ale także doskonałe narzędzie w organizacji i prowadzeniu domu. Przy selekcji przedmiotów, które warto zostawić, pomocny okaże się schemat znajdujący się w infografice Black Red White.

Źródło infografiki: http://www.brwblog.pl/minimalizm-twoje-narzedzie-do-zorganizowanego-domu/

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Błędy kolorystyczne w projektowaniu przestrzeni publicznej

Projektowanie przestrzeni publicznej stało się świadomym kształtowaniem naszego otoczenia....

Mała kuchnia – jak ją urządzić?

Niewielki pomieszczenia, szczególnie funkcyjne, to zawsze duże wyzwanie dla...

Postaw na coś świeżego – połączenie mięty z drewnem

Duet bieli i drewna nadal cieszy się sporą popularnością....
%d bloggers like this: