Od ubiegłego roku w Suwałkach odbywają się warsztaty perkusyjne prowadzone przez doświadczonych muzyków. Dotychczas tajniki gry na tym instrumencie zdradzili: perkusista jazzowy Krzysztof Dziedzic, Mirosław Hady z zespołu Golec uOrkiestra, Tomasz Torres z Afromental i gość dzisiejszego spotkania – Cezary Konrad.

Warsztaty z Cezarym Konradem odbyły się w niedzielę, 4 czerwca w Hotelu Loft 1898 w Suwałkach. Perkusista nie tylko prezentował swoje umiejętności, ale też chętnie odpowiadał na pytania uczestników. Konrad, znany ze współpracy z Anną Marią Jopek, Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, przybył na zaproszenie Rafała Marczyka, który – jak podkreśla – w Suwałkach od 10 lat stara się przekazywać umiejętności i pasję do gry na perkusji i młodszym, i starszym.

Marczyk w tej chwili „opiekuje się” 24 osobami w wieku od 6 do 50 lat. Zajęcia prowadzi przez cały tydzień w studiu muzycznym MJM w Suwałkach oraz w Gminnych Ośrodkach Kultury w Żarnowie II i w Raczkach. Jak mówi – perkusja jest fantastycznym instrumentem, wymagającym innej ekspresji niż np. gitara czy fortepian. Dodaje też, że na gry perkusji może nauczyć się każdy. W swojej grupie Rafał Marczyk ma nawet dzieci z Zespołem Aspergera i afazją. Gra na perkusji może być więc nie tylko pomysłem na rozwój osobisty i realizację pasji, ale też formą skutecznej terapii.

Gośćmi kolejnych warsztatów będą m.in. Tomasz Łosowski, uhonorowany tytułem Najlepszego Perkusisty Roku 2004 w plebiscycie magazynu Gitara i Bas + Bębny, który w swojej karierze współpracował m.in. z Wojciechem Pilichowskim, Adamem Bałdychem, Robertem Jansonem; a także perkusista legendarnego zespołu Jamiroquai – Derrick McKenzie. Warsztaty są płatne, udział w nich może wziąć każda zainteresowana osoba.

Rafała Marczyka w organizacji warsztatów wspierają: Sklep Muzyczny MJM Suwałki; Szkółka Muzyczna MJM Suwałki oraz producenci sprzętu muzycznego.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply