Recitalem organowym w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku w piątek, 16 czerwca o godz. 19.00 zainauguruje I Międzynarodowy Konkurs Organowy.

W pierwszej części koncertu usłyszymy Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha, „Wełtawę” – poemat symfoniczny z cyklu „Moja Ojczyzna” Bedřicha Smetany oraz „Obrazki z wystawy” – cykl miniatur fortepianowych w transkrypcji organowej Modesta Musorgskiego. W drugiej części wieczoru usłyszymy III Symfonię c-moll „Organową” op. 78 Camille’a Saint-Saënsa w wykonaniu Bartosza Jakubczaka z towarzyszeniem Orkiestry Opery I Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem Pawła Kotli.

– Chciałem  na najpotężniejszym instrumencie – na organach, przedstawiać wydarzenia w przyrodzie: uderzenie pioruna, trzęsienie ziemi, walące się mury – pisał Jan Sebastian Bach w jednym z listów.

Od najbliższego piątku Duża Scena przy ulicy Odeskiej 1 w Białymstoku będzie rozbrzmiewać dźwiękiem jednych z największych w Polsce organów, a organiści – co bardzo rzadkie – wystawieni będą na widok publiczności.

Koncerty Inauguracyjny i Laureatów oraz przesłuchania konkursowe I Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów odbywać się będą od 16 do 22 czerwca 2017 roku na Dużej Scenie OiFP przy ul. Odeskiej 1.

Konkurs będzie unikalnym wydarzeniem muzycznym w skali kraju i Europy. Obecność w Jury wybitnych polskich i zagranicznych profesorów uczelni muzycznych i jurorów konkursów międzynarodowych: prof. Leopoldasa Digrysa (Wilno), prof. Daniela Zeretsky’ego (St. Petersburg), prof. Jana Bokszczanina (Białystok), prof. Andrzeja Chorosińskiego (Warszawa) i prof. Romana Peruckiego (Gdańsk) pod przewodnictwem prof. Bernharda Gfrerera (Salzburg) jest gwarancją wyboru dyrygentów prezentujących najwyższy kunszt artystyczny.

Do Konkursu zakwalifikowało się 11 uczestników. Zmagania konkursowe przebiegać będą w dwóch etapach, otwartych dla publiczności.

Przesłuchania I etapu odbędą się w niedzielę 18 czerwca (godz. 15.00, 15.50, 16.40 – wstęp wolny) i w poniedziałek 19 czerwca (godz. 15.00, 15.50 i 16.40 oraz 18.30 i 19.20 – wstęp wolny). W poniedziałek 19 czerwca ok. godz. 21.00 poznamy nazwiska uczestników, którzy zakwalifikowali się do II etapu.

Finałowe przesłuchania konkursowe odbędą się we wtorek 21 czerwca (godz. 18.00, 19.15, 20.30 – wstęp wolny) i w środę 22 czerwca (godz. 18.00, 19.15, 20.30 – wstęp wolny). Wyniki konkursu Jury ogłosi w środę 21 czerwca ok. godz. 22.30.

Oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu i Uroczysty Koncert Laureatów Konkursu odbędzie się w czwartek 22 czerwca 2017 r. o godz. 19.00.

Cały przebieg Konkursu jest otwarty dla publiczności i mediów, a na przesłuchania konkursowe wstęp jest wolny.

PAWEŁ KOTLA

Absolwent dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (R. Dudek, B. Madey), muzykologii Uniwersytetu w Oksfordzie (A. Parrott) i kursów mistrzowskich w Wiedniu, Sienie, Innsbrucku oraz u legendarnego prof. J. Panuli. Od 1997 r. mieszka w Londynie, gdzie był m.in. dyrygentem London Symphony Orchestra. Twórca i pierwszy szef artystyczny I, CULTURE Orchestra, oficjalnej orkiestry polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Asystent światowej klasy dyrygentów (Sir C. Davis, V. Gergiev, Sir S. Rattle, Sir N. Marriner, Y. Temirkanov). W latach 1996–1998 dyrektor artystyczny Oxford University Philharmonia, 1997–1998 dyrygent przy słynnym Wydziale Operowym Guildhall School of Music and Drama w Londynie. W 2008 roku jako jedyny dotąd polski dyrygent wystąpił z Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej (EUYO) w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, otwierając uroczystości obchodów jego 50-lecia. Dyrygował niemal wszystkimi polskimi filharmoniami, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Filharmonią Narodową, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Operą na Zamku w Szczecinie, Warszawską Operą Kameralną, Orquestra Sinfônica Municipal de São Paulo, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Filharmonią Petersburską, Drottningholms Barockensemble, City of Birmingham Symphony Orchestra, Narodową Orkiestrą Ukrainy, Państwową Filharmonią Białorusi, Narodową Orkiestrą Kameralną Gruzji, London Mozart Players. Koncertował m.in. w Ópera São Paulo, Opera Monte-Carlo, Filharmonii Narodowej, Operze Narodowej Ukrainy, Berwaldhallen w Sztokholmie, Filharmonii Berlińskiej, Operze Królewskiej w Madrycie, Filharmonii Petersburskiej, Konserwatorium Królewskim w Brukseli, Barbican Centre, Royal Albert Hall i Royal Festival Hall w Londynie. Jego nagrania transmitowały stacje radiowe w Szwecji, Słowenii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W 2007 roku wygrał konkurs Fundacji Murray-Smith Laird i został zaproszony do współpracy z London Symphony Orchestra w ramach prestiżowego programu Sir C. Davisa. Juror Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego i konkursu Młody Muzyk Roku Eurowizji. W 2016 roku otrzymał Złotą Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego. Od 2016 roku kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej.

BARTOSZ JAKUBCZAK

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie organów prof. zw. A. Chorosińskiego (dyplom z wyróżnieniem), a także studiów podyplomowych (Stypendium im. G. Soltiego) z najwyższym odznaczeniem w Royal Academy of Music w Londynie w klasie prof. D. Titteringtona (2003). Jest laureatem wielu nagród przyznanych przez tę uczelnię, m.in. nagrody im. P. le Huraya, Whalley Organ Scholarship Award oraz nagrody specjalnej przyznanej przez wybitnego angielskiego organistę P. Hurforda. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez: M.C. Alain, J.D. Christiego, U. Spang-Hanssena, K. Koito, S. Landale, J. Laukvika, L. Lohmanna, H. Vogla oraz W. Zerera. Wziął także udział w McGill Summer Organ Academy w Montrealu. W 2002 r. otrzymał nagrodę Prix de la Presse podczas konkursu bachowskiego Grand Prix Bach de Lausanne w Szwajcarii. W tym samym roku wystąpił w Royal Festival Hall w Londynie, wykonując światową premierę zadedykowanego mu utworu na organy solo „Salve Sancta Facies” angielskiego kompozytora D. Gortona. Był uczestnikiem wielu prestiżowych festiwali w Wielkiej Brytanii, m.in. The Spanish Baroque Music Festival, London Handel Festival, London Bach Festival, Dartington International Summer School, The Spitalfields Festival, London Organ Forum, International Organ Festival at St Albans, a także koncertów w Czechach, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Niemczech, Polsce, Szwajcarii, Szwecji i na Węgrzech. W roku akademickim 2003/2004 wykładał w Royal Academy of Music w Londynie w ramach Pidem Organ Fellowship. Jest regularnie zapraszany do prezentacji wykładów podczas ogólnopolskich sesji naukowych, m.in. przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie czy Akademie Muzyczne w Krakowie i Katowicach. Od 2004 r. pracuje w Katedrze Organów i Klawesynu UMFC, początkowo na stanowisku asystenta, a obecnie adiunkta. Stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie instrumentalistyki uzyskał w 2009 r. W 2015 r. decyzją Senatu Royal Academy of Music w Londynie otrzymał tytuł honorowego współpracownika Królewskiej Akademii Muzycznej (Associate of the Royal Academy of Music – ARAM). W tym samym roku otrzymał stopień doktora habilitowanego.

ANDRZEJ CHOROSIŃSKI

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie organów F. Rączkowskiego (dyplom z wyróżnieniem, 1972) i w klasie kompozycji prof. T. Paciorkiewicza (1974). W 1972 r. otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii. Był finalistą konkursów improwizacji w Haarlem (1973) i Norymberdze (1978). Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach, jak Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. P. Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre-Dame w Paryżu, King’s College Chapel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie, Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku czy Town Hall w Adelajdzie. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla firm polskich i niemieckich. W 2003 r. Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł Podwójnej Platynowej Płyty płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu. W latach 1993–1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. W latach 1993–2000 był członkiem Prezydium AECAM – Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych. W latach 1997–2002 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym 8 międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych, w Paryżu (Grand Prix de Chartres), w USA, Niemczech, Polsce i Litwie, gdzie dwukrotnie był przewodniczącym jury. W 2008 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa w Keimyung University w Korei Południowej. Może poszczycić się honorowymi obywatelstwami Fromborka, Jeleniej Góry, Kłodzka i Polanicy-Zdroju, przyznanymi za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej. Posiada liczne odznaczenia – m.in. Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Ecclesiae Populoque Servitio Praestanti. Jest autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce (Bazylika w Licheniu, Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie, Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku), jak również w Niemczech, Kanadzie i Japonii. Uczestniczył jako organista w oprawie muzycznej uroczystości kanonizacyjnych Papieży Jana Pawła II i Jana XXIII w dniu 27 kwietnia 2014 r. w Watykanie.

I Międzynarodowy Konkurs Organowy Białystok 2017 honorowym patronatem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku.

Sponsor koncertu: PROMOTECH

Aby wygrać zaproszenie dla 2 osób na koncert inauguracyjny, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Kiedy w OiFP w Białymstoku miał miejsce pierwszy koncert organowy? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl do środy, 14 czerwca do godz. 12.00. Zwycięzcę wylosujemy. Konkurs zakończony, zaproszenie wygrała p. Maria Jasionowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj