Reklama

W Olecku brzmi muzyka barokowa. Monumentalne „Requiem” Mozarta za tydzień

Data:

- Reklama -

Koncertem zatytułowanym „Barokowe impresje” rozpoczął się w niedzielę, 25 czerwca w Olecku festiwal „Barok na Mazurach”. Druga edycja wydarzenia to okazja, aby usłyszeć na żywo najlepszych muzyków. Koncertom towarzyszy wystawa plenerowa na temat historii miasta.

Festiwal „Barok na Mazurach” objął swoim zasięgiem Olecko i Gołdap. Ostatni koncert odbędzie się 2 lipca w obu tych miastach (godz. 14.30 – Gołdap, 19.00 – Olecko). Za niecały tydzień usłyszymy Arię na strunie G Jana Sebastiana Bacha oraz Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Do wykonania tych kompozycji zostało zaproszonych około 80 osób – muzycy Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej, Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej oraz znakomici polscy śpiewacy współpracujący m.in. z Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie: Olga Siemieńczuk, Wanda Franek, Rafał Grozdew oraz Paweł Czekała, dyrektor artystyczny tegorocznej edycji festiwalu „Barok na Mazurach”. Dyrygować będzie Dariusz Zimnicki.

Inauguracyjny niedzielny koncert był z kolei okazją do usłyszenia orkiestry historycznej Royal Baroque Ensemble pod kierunkiem klawesynistki Lilianny Stawarz. W programie koncertu znalazły się dwie kompozycje – uwertury Georga Philippa Telemanna. Był to muzyczny hołd złożony kompozytorowi, który zmarł dokładnie 250 lat wcześniej, w dniu 25 czerwca. W biografii Telemanna można doszukać się polskich wątków – kompozytor w wieku 24 lat opuścił Saksonię i udał się na dwór hr. Erdmanna von Promnitz w okolicach współczesnych Żar. Ciekawostką instrumentalną tego koncertu okazało się chitarrone, będące rodzajem lutni. Na chitarrone zagrał Anton Birula, absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze oraz Hochschule für Musik w Kolonii.

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Wspierania Rozwoju Edukacji i Kultury „Na Mazurach”, która od lat organizuje w Olecku lipcowe koncerty muzyki barokowej. W tym cyklu koncertowym wystąpiło już 60 artystów z 14 krajów świata, prezentujących nierzadko polskie i światowe prawykonania kompozycji z okresu baroku.

Portal „Niebywałe Suwałki” jest jednym z partnerów medialnych festiwalu.

Fot. Niebywałe Suwałki

II edycja festiwalu Barok na Mazurach w Olecku i Gołdapi

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Zaczarowane Ogrody” muzyki zakończyły Festiwal „Barok na Mazurach” (foto)

Koncertem „Zaczarowane Ogrody”, z udziałem sopranistki Aleksandry Zamojskiej i zespołu...

Czas powitać lato! Sprawdź, na co warto się wybrać

Lato będziemy witać i w Suwałkach, i w Sejnach,...

Wygraj zaproszenie na recital fortepianowy Krzysztofa Książka w OiFP

W piątek, 2 lutego o godz. 19.00 w sali...

„Requiem d-moll” Mozarta zakończyło „Barok na Mazurach” (foto)

II edycja festiwalu "Barok na Mazurach", odbywającego się w...
%d bloggers like this: