Pokaz filmu “Ostatnie dni miasta” w DKF

0
102

Pokaz odbędzie się w Suwalskim Ośrodku Kultury w środę, 21 czerwca o godz. 18.00. Film “Ostatnie dni miasta” Tamera El Saida to poruszający portret Kairu przed rewolucją.

Tamerowi El Saidowi udało się uchwycić napięcie, niepewność i nastrój schyłkowości, panujący w przedrewolucyjnym Kairze. Reżyser stworzył filmowe epitafium, w którym Kair bywa piękny, ale i koszmarny.” (Halina Jasonek, film.onet.pl)

Powiedziałeś: „Pojadę do innej ziemi, nad morze inne. Jakieś inne znajdzie się miasto, jakieś lepsze miejsce. Tu już wydany jest wyrok na wszystkie moje dążenia i pogrzebane leży, jak w grobie, moje serce, pisał aleksandryjski poeta Konstandinos Kawafis. 35-letni Khalid pracuje nad filmem, który ma oddać ducha czasu, uchwycić puls rodzinnego Kairu, gdy stary świat sypie się i kruszy. Na myśl o więzi z miastem nie opuszcza go elegijny ton, przeczucie końca przenika wszystkie działania. Khalid musi opuścić swoje mieszkanie w śródmieściu, bliscy powoli odchodzą, a tęsknota za niespełnioną miłością wciąż spędza mu sen z powiek. Podczas gdy montażysta załamuje ręce, reżyser dyskutuje z przyjaciółmi o bliznach, jakie miasto może po sobie zostawić, i przegląda nagrany materiał, poszukując elementu łączącego w całość obrazy, wspomnienia i impresyjne epizody. Podobne wątpliwości musiały towarzyszyć Tamerowi El Saidowi, który swój debiut realizował od 2007 roku, by w rezultacie z 250 godzin nagrań zbudować dwugodzinny mozaikowy portret Kairu przed rewolucją, przysypanego pyłem miasta w kolorze piasku, wypełnionego ruchem i szumem niczym morze, jednocześnie zbuntowanego i hołdującego tradycji. To miasto pójdzie za tobą.

Jury Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu w składzie: Mania Akbari, Gust van den Berghe,Adrian Sitaru,Magnus von Horn i Sandrine Marques, przyznając Grand Prix Ostatnim dniom miasta Tamera El Saida uzasadniało werdykt: “Za poruszającą i wyjątkowo osobistą symfonię miasta, która zabiera widzów w podróż, wiążąc to, co najbardziej intymne, ze stanem świata, w którym aktualnie żyjemy. Nagrodę przyznaliśmy filmowi, który płynie z serca.”

– Jestem bardzo przywiązany do mojego miasta, spędziłem w nim całe życie. Kair uczynił mnie tym, kim jestem. Dorastałem tu z wiecznym poczuciem zagrożenia i czyhającego za rogiem niebezpieczeństwa, z widmem wybuchu wojny. Funkcjonując w takich warunkach, tracenie ludzi i śmierć stają się codziennością, dlatego i ja nauczyłem się z tym żyć. Mam mocną więź z moim miastem. Jednocześnie nie mam żadnej relacji z moim państwem – uważam, że pewnie potrafiłbym znaleźć w sobie więcej wspólnego z kimś z Polski niż np. z moim sąsiadem. Nie wierzę w narodowości. Ludzie nic nie inwestują w bycie Egipcjaninem czy Polakiem, natomiast działają na rzecz swojej małej ojczyzny, która ich na co dzień otacza – komentuje Tamer El Said.

Sylwetka reżysera: Tamer El Said, egipski reżyser, scenarzysta i producent, mieszka i pracuje w Kairze. Studiował reżyserię w High Institute of Cinema (HCI), studia ukończył w 2002 roku. Pracował jako asystent reżysera przy kilku dużych egipskich produkcjach, realizował reklamy, pracował jako producent. Wyreżyserował wiele nagrodzonych krótkich metraży i dokumentów. Pracę nad swoim pełnometrażowym, fabularnych debiutem Ostatnie dni miasta rozpoczął w 2008 roku. Film został nakręcony w Kairze, Aleksandrii, Bejrucie, Bagdadzie i Berlinie. Reżyser zebrał na planie wschodzące gwiazdy arabskiej kinematografii. W 2007 roku założył w Kairze własną, niezależną firmę producencką Zero Production, która wspiera niezależnych egipskich filmowców. El Said wspólnie z Khalidem Abdallą i innymi tworzy obecnie w Kairze Cimatheque, alternatywne centrum filmowe, które ma służyć rozwojowi i prezentacji niezależnego egipskiego kina. Filmografia: 2005 Youm El-Ethneen (kr. m.); 2016 Ostatnie dni miasta / Akher ayam el madina / In the Last Days of the City.

Aby wygrać pojedynczy bilet na pokaz filmu “Ostatnie dni miasta”, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Czy Khalid Abdalla, który gra główną rolę u Tamera El Saida, był również producentem tego filmu? Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl do wtorku, 20 czerwca do godz. 23.00. Zwycięzcę wylosujemy. Bilet wygrał p. Jacek Czaplejewicz.

Pokaz filmu „Ostatnie dni miasta” w ramach DKF w Suwalskim Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz