Reklama

Cały czas oszukują „na wnuczka” i „na policjanta”

Data:

- Reklama -

Suwalscy policjanci otrzymują coraz częściej sygnały od mieszkańców naszego powiatu, dotyczące prób oszustw na tzw. „wnuczka” lub „policjanta”. Funkcjonariusze apelują o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych.

Policjanci z Suwałk otrzymali zgłoszenie o tym, że oszuści próbowali wczoraj pozbawić oszczędności 62-letnią mieszkankę gminy Raczki. Tym razem przestępcy, podając się za policjantów Centralnego Biura Śledczego, twierdzili, że prowadzą akcję związaną z hakerami. Wypytywali kobietę o konta bankowe, złożone na nich oszczędności, miejsce zamieszkania, domowników, żądali współpracy. Całe szczęście tym razem nie doszło do oszustwa, a potencjalna ofiara powiadomiła Policję.

Funkcjonariusze przypominają, że policjanci nigdy nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon. Nigdy nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich „zabezpieczenia” przed oszustami.

Pamiętajmy, że oszuści podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom. Oszuści, wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu, instruują jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze, a potem kontakt się urywa. Często też proponują, żeby zadzwonić na komendę i zapytać o daną sprawę. Nie rozłączają wówczas połączenia telefonicznego i wystraszona ofiara, przekonana jest, że rozmawia z policjantem, a tak naprawdę kontynuuje rozmowę z oszustem.

Policjanci apelują też do opiekunów osób starszych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy – zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności całego życia.

1 KOMENTARZ

  1. A mnie od jakiegoś czasu zastanawia, czy/jak dałoby się oszukać takiego oszusta. Nakręcić go na to, że dostanie naprawdę konkretną kasę, a potem to od niego coś na to konto wyciągnąć. Jakieś pomysły?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Oszuści znów podszywają się pod ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami rozsyłanymi przez...

Nowe samochody w policji i straży pożarnej

Pierwsze radiowozy w nowych barwach trafiły już do podlaskich...

Uwaga na maile z podpisem ZUS

Uwaga na wzmożoną aktywność oszustów, którzy chcą uzyskać dostęp...

Posłanka o upolitycznieniu wojska i policji

W sprawie podwójnych obchodów świąt i rocznic w Suwałkach...