Reklama

Czy trudno jest robić kulturę na wsi? Barbara Orchowska bohaterką projektu „Wielkie Serca” (wideo)

Data:

- Reklama -

Za nami premiera kolejnego odcinka „Wielkich Serc”. Jego bohaterką jest Barbara Orchowska, dyrektor GOKiS w Filipowie. Choć gmina Filipów o finansowych możliwościach suwalskich instytucji kultury może co najwyżej pomarzyć, dzieją się tam interesujące rzeczy – dzieją się dzięki Barbarze Orchowskiej.

„Wielkie Serca”, czyli projekt Krzysztofa Kowalewskiego, suwalskiego filmowca (3FILM) – wychodzi poza Suwałki. Informacje o niezwykłych osobach z naszego regionu nie zawsze do nas docierają. A przecież na Suwalszczyźnie nie brakuje bohaterów dnia codziennego. Ich działania zasługują na szacunek tym większy, że pod wieloma względami jest im trudniej niż mieście.

Barbara Orchowska udowadnia, że jeśli człowiek naprawdę chce, może niemal wszystko. Wieś nie ma suwalskich możliwości finansowych i infrastruktury, ale pod pewnymi względami wieś góruje nad miastem. Tu wyrażenie „każdy każdego zna” nabiera innego znaczenia. Trzeba tylko zmobilizować lokalną społeczność.

Barbara Orchowska z całą pewnością to potrafi. Jako lider kapeli Onegdaj od lat tworzy kulturę w Filipowie. Warto podkreślić, że Onegdaj to nie tylko muzyka – to także niezwykłe spektakle i widowiska. Członkowie kapeli angażują się też w działania na rzecz dzieci i młodzieży z gminy Filipów. Środki pozyskane podczas bali „Onegdaj dzieciom” umożliwiły realizację wielu wspaniałych projektów.

Nie zawsze jest łatwo. Nie zawsze jest różowo. Ale z całą pewnością działania Barbary Orchowskiej zasługują na uznanie, szacunek, a nade wszystko na branie z nich przykładu. Bo jest to naprawdę wartościowy przykład.

P.S. Czy trudno jest robić kulturę na wsi? Odpowiedzi na to pytanie udziala sama bohaterka filmu.

Patronem medialnym projektu jest portal „Niebywałe Suwałki”.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Po premierze filmu o niemieckim obozie jenieckim „Stalag IF Sudauen”

"Stalag IF Sudauen", film dokumentalny zrealizowany dzięki stypendium miejskiemu...

Uciekinierzy z Libanu w lasach Sejneńszczyzny. Powstaje film dokumentalny

Zbliża się się premiera filmu dokumentalnego "Droga" w reżyserii...

Film Stalag IF Sudauen: Rosyjskie Archiwum Państwowe przekazało wgląd do akt 26 jeńców

Poszukiwanie informacji – w tej chwili na tym polega...

Filmowcy zainteresowani projektem dokumentu o Stalag IF Sudauen

Filmowiec z Suwałk, Krzysztof Kowalewski, na zrealizowanie filmu o...
%d bloggers like this: