Reklama

Krótkometrażowy „Wojtek” najlepszym filmem suwalskiego Festiwalu Filmowego

Data:

- Reklama -

Stowarzyszenie „Chill & Luzz” z Suwałk skoczyło na głęboką wodę i zorganizowało pierwszy w mieście Festiwal Filmowy. Oprócz plenerowych pokazów filmowych, które przez ostatni weekend odbywały się nad zalewem „Arkadia”, miał też miejsce konkurs, a uczestnicy warsztatów tematycznych zrealizowali krótki film.

Maciej Dydyński i Jacek Chodkiewicz z Chill & Luzz zakładają, że wydarzenie będzie cykliczne. Póki co, w „oddalonym od polskich aglomeracji zakątku” – Suwałkach organizatorzy skupili się na działaniu w duchu braterstwa. Co z tego wyszło? Cóż, każdy, kto w Festiwalu Filmowym uczestniczył, ocenę pierwszej edycji powinien wystawić sam. Trzeba jednak wspomnieć o konkursie filmowym, w którym ocenie jury podlegało aż 70 prac konkursowych. To  niezły wynik jak na początek.

Filmy 10 finalistów, zgłoszone do dwóch kategorii konkursowych: Małe Formy i Wideo-Arty publiczność obejrzała podczas gali finałowej Festiwalu w niedzielę, 2 lipca w sali kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury. W tym gronie znaleźli się: Małe Formy – Tomasz Kurus za film ”Akwizytor”; Artur Romanik za film ”No Name City”; Monika Stpiczyńska i Bartosz Tryzna za film ”Wojtek”; Michał Stenzel za film ”Powrót”; Rafał Waraczewski za film ”Powstanie” oraz Wideo-Arty – Anna Beata Barańska za film ”Emptiness Invites”; Katarzyna Kalinowska za film ”Make it easy, make it fast”; Michał Wójcicki za film ”Shade”; Marek Stańczyk za film ”Poezja Maszyn”; Mariya Zhovtoholova za film ”Autoportret elektroniczny”.

Gdy jury obradowało, uczestnicy wydarzenia obejrzeli film animowany „Mezalia” w reżyserii Jacka Taszakowskiego. Taszakowski był także jednym z jurorów konkursu, obok Maćka Dydyńskiego i Pawła Górniaka, laureata złotej statuetki FMF Young Talent Award 2017, o którym pisaliśmy w maju 2017 roku. Jurorzy po burzliwej dyskusji zdecydowało, że Grand Prix I Festiwalu Filmowego w kategorii Małe Formy zdobył film „Wojtek”, zrealizowany przez Monikę Stpiczyńską i Bartka Tryznę, zaś w kategorii „Wideo-Arty główną nagrodę otrzymał film „Poezje maszyn” Marka Stańczyka. Wyróżnienia w swoich kategoriach zdobyły realizacje: „Shade” Michała Wójcickiego oraz „No name city” Artura Romanika. Najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe – stabilizatory obrazu.

Patronem medialnym wydarzenia był portal „Niebywałe Suwałki”.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Free jazz, film, rozmowa…

Ponownie zaglądamy do naszego kalendarza, by sprawdzić, co się...

Trudny temat, krótki metraż. Za nami prezentacja filmu Jacka Chodkiewicza (audio)

Zrobienie filmu zaangażowanego społecznie, poruszającego trudne kwestie depresji i...

Rozpoczęła się trzecia edycja festiwalu filmowego „notofest”

Choć aura niezbyt dopisała, a popołudniowy deszcz wzbudził obawy...