Reklama

Na zdjęciu limitów z programu „Mieszkanie dla młodych” może skorzystać nawet 4 tysiące polskich rodzin

Data:

- Reklama -

Planowane zmiany w programie „Mieszkanie dla młodych” mogą przynieść korzyści dla nawet 4 tysięcy rodzin. Rządowa propozycja jest taka, by banki wnioski o dofinansowanie przestały przyjmować dopiero w sytuacji, gdy budżet na konkretny rok zostanie zagospodarowany w pełni, a nie jak dotychczas w 95 procentach. Według planów zmiany w prawie mają wejść w życie już od tegorocznych wakacji.

W SKRÓCIE :

  • Nowelizacja ustawy ma obowiązywać od 1 sierpnia 2017 roku. Rząd tym zabiegiem chce wykorzystać 65 milionów złotych, które można rozdać jeszcze w tym roku kalendarzowym. W przypadku braku zmiany w programie „Mieszkanie dla młodych” kwota ta pozostałaby niewykorzystana
  • W planach jest uruchomienie dodatkowego naboru wniosków o dofinansowanie w tym roku, pierwszy został zakończony 31 stycznia
  • Według przewidywań analityków chętnych na dopłaty jest tak wielu, że te dodatkowe pieniądze mogą skończyć się już pierwszego dnia po wznowieniu naboru wniosków

Projekt został przyjęty w zeszłym tygodniu, trafił już do sejmu i został odesłany do pierwszego czytania w komisjach infrastruktury i finansów publicznych. Tak samo szybko planowane jest wdrożenie nowelizacji, mianowicie ustawa ma obowiązywać od 1 sierpnia 2017 roku. Ten pośpiech wbrew pozorom jest uzasadniony – w grę wchodzi nawet 65 milionów złotych.

DOFINANSOWANIE Z PROGRAMU „MIESZKANIE DLA MŁODYCH”

Według obecnych przepisów w programie dofinansowywania przez państwo nabycia pierwszego mieszkania przez młodych ludzi banki zaprzestawały akceptowania wniosków w momencie osiągnięcia 95% ustalonego budżetu. W konsekwencji banki kończyły przyjmowanie wniosków już na początku roku kalendarzowego (2016 – 15 marca, 2017 – 31 stycznia).

Po analizie wypłat okazało się, że pieniądze nie zawsze były spożytkowane na przykład z powodu rezygnacji z zawarcia umowy kredytowej lub z powodu wycofania wniosków. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa dokładnie w taki sposób uzasadnia wprowadzone zmiany, dodatkowo informuje, że na niewykorzystane środki wciąż czeka bardzo duża grupa zainteresowanych osób.

ZMIANA PRZEPISÓW

Po nowelizacji ustawy banki zakończą przyjmowanie wniosków o dofinansowanie jedynie w sytuacji, gdy określony na dany rok limit pieniędzy zostanie osiągnięty w 100 procentach. Resort sugeruje również, że maksymalnie 16 sierpnia ma zostać wznowiony proces przyjmowania wniosków jeszcze na ten rok. Według analiz ekspertów na tej nowelizacji może skorzystać nawet 4 tysiące polskich rodzin, które bez zmian przepisów nie miałyby praktycznie żadnych możliwości na uzyskanie dofinansowania.

NA ILE WYSTARCZY DODATKOWYCH PIENIĘDZY?

Średnia kwota dopłaty do zakupu mieszkania wynosi niecałe 26 tysięcy złotych. Analitycy wyliczyli, że dodatkowo udostępnione pieniądze pokryją dofinansowanie do około 2700 mieszkań i domów w roku 2017. Kolejną dobrą nowiną jest fakt, że dopłatę będzie można uzyskać zarówno do mieszkania zakupionego od dewelopera jak i z rynku wtórnego. Eksperci przewidują, że zainteresowanie programem „Mieszkanie dla młodych” jest tak wielu, że udostępnionych pieniędzy może wystarczyć na zaledwie jeden dzień.

Artykuł został przygotowany przez redakcję portalu Wasilewski Developer – dewelopera mieszkań w Ełku, Mońkach i Grajewie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kredyt hipoteczny – 2 kroki do własnego mieszkania

Każdy z nas od dzieciństwa marzy o własnym mieszkaniu...

Jak uzyskać kredyt dla wolnych zawodów w Białymstoku?

W obecnych czasach kredyty są ogólnodostępne dla każdego, kto...

Barok na Mazurach w tym roku z Vivaldim

III edycja Międzynarodowego Festiwalu „Barok na Mazurach” rozpocznie się 17...