Za nami pierwszy dzień SBF – na deptaku na Chłodnej pojawiła się dziewiąta tablica z nazwiskami bluesowych gwiazd, na Placu Konopnickiej zagrały pierwsze zespoły, a na scenie SOK-u wieczorem został oficjalnie zainaugurowany 10. bluesowy festiwal, podczas którego wystąpiła m.in. Martyna Jakubowicz, świętująca artystyczne 40-lecie.

„Na rozgrzewkę” zagrał Jan Gałach Band, znany nie tylko z łączenia gatunków, ale i niezwykłej scenicznej energii oraz z tego, że jako jedyny zespół w Polsce gra na stałe z dwiema perkusjami. Jana Gałacha i jego zespół z SBF łączy również inna ciekawostka – formacja już pięć lat temu zagrała z jedną z gwiazd tegorocznego suwalskiego wydarzenia muzycznego – Doylem Bramhallem II. Doyle Bramhall w Suwałkach wystąpi w piątek, 7 lipca o godz. 21:40 na scenie przy Ratuszu, ul. T. Kościuszki/ul. A. Mickiewicza. Wracając do koncertu otwarcia – Jan Gałach Band to zespół wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą. Lider zespołu – Jan Gałach, multiinstrumentalista najchętniej wybierający skrzypce, przez wiele lat współpracował z Martyną Jakubowicz.

I to właśnie koncert „Martyna Jakubowicz & Przyjaciele” stał się punktem kulminacyjnym pierwszego bluesowego wieczoru 10. edycji festiwalu. Muzyczne otwarcie i tym razem było transmitowane na antenie radiowej „Trójki”, generalnego patrona medialnego festiwalu, w audycji Jana Chojnackiego – „Bielszy Odcień Bluesa”. Martyna Jakubowicz, od 40 lat na scenie, w tym roku zdążyła odebrać Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Korzeni. Ten album roku to „Prosta Piosenka”. Podczas koncertu w Suwalskiem Ośrodku Kultury publiczność odbyła podróż po twórczości Martyny Jakubowicz. Owszem, piosenka „W domach z betonu” również zabrzmiała – we wspólnym wykonaniu z Suwalską Orkiestrą Kameralną.

Przed częścią muzyczną marszałek województwa podlaskiego, Jerzy Leszczyński oraz wicemarszałek, Anna Naszkiewicz na ręce dyrektor SOK, Bożeny Kamińskiej i Bogdana Topolskiego, dyrektora artystycznego SBF przekazali nagrodę Podlaska Marka Roku za organizację bluesowego wydarzenia w naszym mieście.

Kto jeszcze zagra podczas 10. edycji Suwałki Blues Festival?

Fot. Niebywałe Suwałki oraz Marcin Wasilewski

Leave a Reply