Reklama

Od 1 sierpnia zmiany w 500+. Sprawdź szczegóły

Data:

- Reklama -

W pierwszym półroczu 2017 r. w Suwałkach z programu 500+ skorzystało ponad 7,5 tys. dzieci i 5 tys. rodzin, którym wypłacone zostały świadczenia w wysokości ponad 22,3 mln złotych. Za kilka dni wejdą w życie zmiany w tym programie, na co się przygotować?

Zmiany obejmą świadczenia wychowawcze, świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny. Oprócz weryfikacji wniosków o wsparcie w ramach programu 500+, osoby uprawnione do skorzystania ze świadczeń będą mogły składać wnioski na zasiłki rodzinne, wynoszące odpowiednio: 95 zł na dziecko do 5 roku życia, 124 zł na dziecko od 5 do 18 roku życia i 135 zł na dziecko od 18 do 24 roku życia.

Wnioski będą przyjmowane w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Suwałkach w godz. 8.00 – 15.00, a w poniedziałki w godz. 8.00 – 17.00. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, godziny pracy MOPR-u zostaną wydłużone.

Jakie zmiany zajdą w Programie Rodzina 500+?

Najistotniejsze zmiany w ustawach: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych oraz o pomocy osobom uprawnionym do alimentów – wprowadzone przez uchwaloną przez Sejm RP w dniu 7 lipca 2017 r. ustawę o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin:

  1. Konieczność ustalenia alimentów na dziecko od drugiego z rodziców w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze przez osobę samotnie wychowującą dziecko. Osoby bez uregulowanej kwestii alimentów mogą składać wnioski – będą miały 3 miesiące na uregulowanie spraw administracyjnych.
  2. Nowe regulacje dotyczące stosowania przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu. Jeżeli osoba utraci dochód wystąpi do MOPR o świadczenia rodzinne i w ciągu 3 miesięcy podejmie zatrudnienie np. u poprzedniego pracodawcy, wówczas MOPR nie uwzględni utraty dochodu dla tej osoby.
  3. Nowe zasady ustalania dochodu z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
  4. Składanie oświadczeń wyłącznie przez wnioskodawcę.
  5. Nowe formularze wniosków – dostępne w MOPR od 1 sierpnia.

Szczegółowe informacje dotyczące zmian znajdują się na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Miasto planuje zakup kolejnego „elektryka”

Miasto Suwałki w najbliższych latach zainwestuje w infrastrukturę komunikacyjną...

Zostań rodzicem zastępczym – podaruj dzieciom szczęście

Ponad 30 dzieci rocznie z różnych przyczyn musi opuścić...

Rycerze Kolumba przekazują kurtki potrzebującym dzieciom

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach serdecznie zaprasza wszystkich...

W czołówce obcokrajowców pobierających 500 plus są Ukraińcy i Białorusini, ale też Rosjanie

Liczba świadczeń wypłaconych przez ZUS w programie Rodzina 500...