Przywróćmy im twarze i imiona. Dziś 72. Rocznica Obławy Augustowskiej

0
212
Giby_ekshumacja
Ekshumacja ofiar w Gibach (źródło: oblawaaugustowska.pl, archiwum).

Augustowskie Placówki Kultury oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie zapraszają na obchody 72. rocznicy Obławy Augustowskiej. W tym roku, po raz kolejny, Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej będzie czasem upominania się o pamięć o ofiarach sowieckiej zbrodni dokonanej w 1945 roku i o informacje w sprawie nieujawnionych do dziś miejsc dołów śmierci, w których spoczywają setki uczestników wydarzeń lipca ’45.

W programie obchodów, poza Mszą Świętą w intencji Ofiar (Bazylika Mniejsza NSJ, godz. 18:00) i złożeniem kwiatów w miejscach pamięci tamtych wydarzeń (godz. 17:45), będzie okazja do zgłębienia wiedzy na temat tzw. Małego Katynia. Zaplanowano spacer po mieście śladami Ofiar Obławy Augustowskiej (początek o godz. 12:00 pod Kolumną Zygmunta Augusta) oraz wykład prezentujący obecny stan wiedzy na temat wydarzeń lipca 1945 roku (MDK, godz. 16:00).

Najbardziej poruszającym elementem uroczystości będzie jednak happening na Rynku Zygmunta Augusta (ok. godz. 19:00) pod hasłem „Przywróćmy im twarze i imiona”, do udziału w którym zapraszamy mieszkańców miasta i gości. Wspólnie przywołamy z imienia i nazwiska wszystkie znane dziś Ofiary Obławy Augustowskiej. Każdy może wziąć plakietkę z imieniem i nazwiskiem osoby zamordowanej przez sowietów w lipcu 1945 r., odczytać na głos jej imię i nazwisko, i zamocować na specjalnie przygotowanej „ścianie pamięci” pod kolumną Zygmunta Augusta, a ta, po zapełnieniu tabliczkami, ukaże się w barwach narodowych.

Całość zwieńczy koncert wiolonczelowy w wykonaniu 50 muzyków – uczestników V Warsztatów Wiolonczelowych.

Leave a Reply