Wierzbowa kopuła i inne eko-atrakcje

0
675

Tuż po majówce, bo już od 9 maja rozpoczęły się międzypokoleniowe, społeczne i artystyczne działania na Kaczym Dołku w Suwałkach. Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze” ​ przy współpracy z mieszkańcami okolicy i seniorami z Suwalskiego Klubu Seniora zorganizowało szereg ekologicznych rezydencji artystycznych, praktycznych eko-warsztatów oraz Piknik Sąsiedzki nad stawem.

Autor: Iwona Dąbrowska-Wojtanis – wolontariuszka Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”

Projekt skierowany był do mieszkańców Suwałk w każdym wieku, od juniora do seniora. Na przełomie kilku miesięcy na Kaczym Dołku działo się bardzo społecznie i naturalnie! Już na początku wakacji, 23-24 czerwca powstało malowidło ścienne – fresk naścienny. Malowidło zostało wykonane w dawnej technice fresku. Naturalne pigmenty rozpuszczone w wodzie nanoszone były na wciąż mokrą zaprawę wapienno-piaskową. Mieszkańcy sami przygotowali ścianę, wykonali zaprawę, narzucili ją na ścianę i wygładzili. Wspólny projekt połączył w swej kolażowej formie wyobrażenia wszystkich uczestników na zadany przez prowadzącą temat ​ „​ ja na Ziemi”. Tworzenie Fresku skupiło fanów street-artu w różnym wieku.

Tuż na początku lipca animatorzy i wolontariusze Stowarzyszenie ​ „Nie Po Drodze” wraz z mieszkańcami okolicy i seniorami z Suwalskiego Klubu Seniora zakasali rękawy do dalszego działania – ekologiczno-artystycznej rezydencji Jacka Gądka. Przy współudziale wikliniarza i plecionkarza z Wierzby Polskiej odkryto na nowo zapomnianą technikę wiklinowej architektury, tworząc okazałą „Kopułę Wierzbową”, potocznie zwaną: „Społeczną Kopułą”. Otwarta forma warsztatu umożliwiła wzięcie w nim udziału osobom w różnym wieku i bez względu na posiadane umiejętności. Pod okiem prowadzącego uczestnicy poznali tajniki budowy kopuł wierzbowych w oparciu o konstrukcję geodezyjną (tzw. Kopuła Fullera) oraz prosty splot plecionkarski, umożliwiający samodzielne wyplatanie płotków i ogrodzeń.

Kontynuując to zielone przedsięwzięcie miłośnicy ogrodnictwa, pod okiem doświadczonej ogrodniczki – Barbary Hołubowicz – na tzw. podniesionych grządkach stworzyli „Społeczny ogród ziołowo-warzywny”. Każdy mógł przynieść swoją sadzonkę i ubogacić nią zieloną estetykę krajobrazu.

Miłośników tworzenia pięknych i naturalnych rzeczy, w atmosferze wspólnej zabawy skupiły eko-warsztaty. Podczas prowadzonych przez Iwonę Dąbrowską-Wojtanis warsztatów recycle art, powstały „skarpetkowe EKO-cośki”, a Katarzyna Lewoń pokazała jak tworzyć formy land-artowe, takie jak „roślinne szaszłyki” i małe prace tkackie, które zachwyciły kolorami! Starsi wzięli udział Wszystkie warsztaty pozwoliły uczestnikom eksperymentować w dziedzinach sztuki krajobrazu i sztuki recyklingu. Dorośli wzięli udział w dwudniowym warsztacie tworzenia mydeł naturalnych. Z pomocą prowadzącej – Anny Stańczuk – wykonali od podstaw mydło glicerynowe oraz mydło nagietkowe.

W ramach projektu odbył się również ​„​Piknik Sąsiedzki nad Stawem”. To była prawdziwa lekcja kultury, ekologii i sztuki jednocześnie. Prawdziwą atrakcją wieczoru był improwizowany koncert dla Stawu, grany na kieliszkach od wina. W projekcie udział wzięły dzieci, młodzież i ich rodzice, a także animatorzy, wolontariusze Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”, seniorzy z Suwalskiego Klubu Seniora, lokalni partnerzy, ekolodzy-praktycy i artyści, a wszyscy skupieni na skrawku miejskiej zieleni, bliskiego sercu Kaczym Dołku, w Suwałkach.

Zadanie publiczne pn. „Grunt to zabawa – społeczna edukacja ekologiczna w akcji” było współfinansowane ze środków pochodzących z budżetu Miasta Suwałki.

Fot. Izabela Giczewska

Leave a Reply