E-składka, opłata jednym przelewem – ułatwienia dla płatników ZUS

0
84

Już od stycznia 2018 roku płatnicy składek będą mogli przekazywać składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko jednym przelewem na jeden rachunek. Każdy z nich otrzyma własny indywidualny numer rachunku bankowego.

Autor: Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego

Jeden przelew

Zamiast dotychczasowych trzech lub czterech przelewów będzie dokonywana tylko jedna wplata na jeden rachunek. W jego numerze rachunku składkowego zawarty będzie NIP płatnika.

Po wprowadzeniu indywidualnych numerów kont będzie szybciej, łatwiej i taniej. Każdy płatnik będzie dokonywał jednej wpłaty, co spowoduje szybsze rozliczenie, niższe koszty obsługi płatności i wyeliminuje szereg błędów w dokumentach płatniczych. Z dniem 1 stycznia 2018 r. na „stare konta” nie będzie można już opłacać składek.

Informację o numerze rachunku składkowego płatnicy otrzymają pocztą w okresie od 1 października do 31 grudnia 2017 r., a nowi płatnicy niezwłocznie po utworzeniu konta płatnia składek.

Warto mieć profil na PUE

Płatnicy, którzy posiadają zarejestrowany profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), informację o numerze rachunku otrzymają w pierwszej kolejności drogą elektroniczną na ten właśnie profil.

Pozostali płatnicy, którzy nie posiadają profilu na PUE otrzymają list z indywidualnym numerem konta. Ważne aby jak najszybciej zaktualizować dane adresowe na koncie płatnika. Sprawdźmy więc wszystkie dane, które zostały przekazane w dokumentach zgłoszeniowych. Jeśli znajdziemy błąd, należy go skorygować albo uaktualnić.

Dodaj komentarz