Szósty sezon „Kinochłona” startuje już w poniedziałek. Na początek kontrowersyjny „Captain Fantastic”

0
338
Kadr z filmu "Captain Fantastic".

Augustowski Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon” jest jednym z najprężniej działającym w regionie. Przyciąga publiczność, prezentując interesujące produkcje filmowe, jednocześnie zachęcając widzów do rozmów z gośćmi – reżyserami, aktorami, dziennikarzami filmowymi. Do końca roku „Kinochłon” jeszcze zdąży nas zaskoczyć.

Piąty sezon Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon” zakończył pokazem filmu „Różyczka” i spotkaniem z Andrzejem Sewerynem. Nowa odsłona „Kinochłona” już w poniedziałek, 28 sierpnia – wraz z pokazem filmu Matta Rossa „Captain Fantastic”, w programie odbędzie się spotkanie – swój udział potwierdził dr Maciej Białous z Uniwersytetu w Białymstoku. O filmie z publicznością nie bez przyczyny będzie rozmawiać socjolog. „Captain Fantastic” to opowieść przez wielu określana jako dalsza część lub rozwinięcie „Into the Wild”. Przyroda, codzienne wyzwania, rodzina z sześciorgiem dzieci żyjąca z dala od cywilizacji to w tym przypadku inna wersja survivalu, który łączy najbliższych szczególną więzią. To opowieść o wzajemnym szacunku, zamiłowaniu do krytycznego myślenia i owocnych dyskusji, do codziennej pracy nad sobą i wysiłku fizycznego. Ale to tylko jedna strona medalu… W roli głowy rodziny Viggo Mortensen, filmowy Aragorn z „Władcy Pierścieni”, który za rolę w „Captain Fantastic” był nominowany do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA. Twórca filmu – Matt Ross zdobył zaś w Cannes tytuł Najlepszego reżysera. Pokaz filmu odbędzie się 28 sierpnia o godz. 18.30 w kinie „Iskra” w Augustowie. Na pokaz warto przyjść również dlatego, że wybrańcy będą mogli wygrać bilety na pierwszy i drugi dzień 5. urodzin DKF „Kinochłon”. Co w programie? Szczegóły poniżej.

Pokaz filmu Captain Fantastic w ramach DKF Kinochłon w Augustowie. Gość pokazu: dr Maciej Białous

Kolejnymi pokazami w ramach DKF „Kinochłon” będą „Klient” w reż. Asghara Farhasiego (11 września o godz. 18.30) oraz „The Square” Rubena Ostlunda (16 października  o godz. 18.30).

Filmowy cykl DKF „Kinochłon” to jeszcze w tym roku również pokazy pod hasłem „Czasami nocami”, czyli produkcje kontrowersyjne, czasem zawierające sceny erotyczne lub brutalne. Z myślą o najmłodszych nadal będzie działać „Kinochłonek”.

W tym roku „Kinochłon” zamierza świętować 5. urodziny. Jubileusz obchodzony będzie w dniach 2 – 3 października. Począwszy od 28 sierpnia widzowie będę mogli zagłosować na jeden z trzech tytułów, który zostanie wyświetlony pierwszego dnia urodzin. Oddanie głosu będzie możliwe w wersji elektronicznej lub tradycyjnej – urny pojawią się w Miejskim Domu Kultury, w bibliotece i kinie „Iskra”. Wyniki poznamy 12 września. Drugi dzień urodzin należeć będzie o teatru – w programie monodram Krystyny Jandy „Ucho, gardło, nóż” (cena biletu 60 zł).

Tonka Babić, bohaterka kontrowersyjnego „Ucho, gardło, nóż”, to kobieta po pięćdziesiątce, która spędza bezsenną noc. Leży w łóżku przy włączonym bez dźwięku telewizorze i – pochłaniając kolejne tabliczki czekolady – opowiada swoje życie. Przeskakuje z miejsca na miejsce. Tragiczne wydarzenia przeplata komicznymi epizodami, rwie narrację, droczy się z ciekawskim czytelnikiem-podglądaczem. Jest szczera aż do bólu, nie oszczędza nikogo, ale przede wszystkim nie oszczędza samej siebie. Źródło: Teatr Polonia

Filmowe pokazy w Augustowie to także grudniowa ŻubrOFFka i kolejna edycja przeglądu 3 x Gdynia. „Kinochłon” także w tym roku pojawi się na Festiwalu Filmowym w Gdyni, skąd „nadawać” będzie krótkie relacje, rozmowy z krytykami oraz widzami – o festiwalu i pokazach.

Augustowskie Placówki Kultury zapraszają jesienią na spotkania w cyklu „Lektura Obowiązkowa” – we wrześniu odbędzie się rozmowa z Joanną Bator, a w listopadzie z Magdaleną Grzebałkowską.

Leave a Reply