Reklama

Czas na adrenalinę. We wrześniu na Suwalszczyźnie Mistrzostwa Europy w narciarstwie wodnym

Data:

- Reklama -

Prawie 70 zawodników z 11 krajów, m.in.: Słowacji, Białorusi, Izraela, Czech i Polski wystartuje we wrześniowych Mistrzostwach Europy w narciarstwie wodnym za wyciągiem, które odbędą się w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji „Szelment” na Suwalszczyźnie.

Zapowiadają się niezwykłe emocje i widowiskowe zmagania – tak charakterystyczne dla tej dyscypliny sportu. Mistrzostwa Europy odbędą się w terminie 9 – 17 września 2017 r. z trzema dniami przerwy.

W zawodach wystartują Mistrzowie Polski, medaliści Mistrzostw Świata i Europy. Publiczność będzie mogła zobaczyć na żywo klasę najlepszych w tej dyscyplinie sportu. Swój udział potwierdzili m.in. Daniel Vasco, wicemistrz świata w skokach, Aleksandra Raphun, wicemistrzyni Europy w jeździe figurowej. Nie zabraknie także reprezentacji klubów z Augustowa i zawodników startujących w barwach WOSiR „Szelment”. Uczestnicy zmagań wystartują w kategoriach Junior, Senior i Open – konkurencji prestiżowej, wywołującej najwięcej wrażeń. Patronat nad zawodami przyjął Wojciech Fortuna, od lat związany z Suwalszczyzną skoczek narciarski – mistrz świata z Sapporo.

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji „Szelment” to sportowa perła Suwalszczyzny, przepięknej krainy w województwie podlaskim. Przyciąga turystów i amatorów różnych dyscyplin z kraju i z zagranicy – głównie państw nadbałtyckich, którzy korzystają z jego licznych atrakcji zarówno latem, jak i zimą, gdy czynne są wyciągi narciarskie na Górze Jesionowej. Latem niezwykłym magnesem jest jezioro Szelment Wielki z jednym z najdłuższych wyciągów nart wodnych w Polsce, liczącym 1000 metrów. Ośrodek, posiadający nie tylko infrastrukturę sportową, ale i miejsca noclegowe, gości turystów indywidualnych oraz grupy. Prócz bazy noclegowej, odwiedzający go mogą skorzystać z punktów gastronomicznych, sauny, ścianki wspinaczkowej, parku linowego, mogą też zagrać w paintball i minigolfa. Z atrakcji i infrastruktury „Szelmentu” korzysta około 80 tys. osób rocznie.

Otwarty w ubiegłym roku park wodny to miejsce, w którym odbędą się tegoroczne Mistrzostwa Europy w narciarstwie wodnym za wyciągiem. Lokalizacja nie została wybrana przypadkowo – WOSiR musiał spełnić szereg warunków w zakresie bezpieczeństwa. W przypadku zawodów na tym szczeblu, wymagane jest m.in. ustawienie slalomu w taki sposób, aby boje nie przemieszczały się nawet o 2 centymetry, zbudowanie konstrukcji stalowej pod wodą, utrzymującej slalom; slalom i skocznia musiały też uzyskać homologację REKORD. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia zabezpieczenia medycznego zawodów. Zmagania często zapierają dech w piersiach – konkurencje są niebezpieczne, skoki oddawane są na odległość ponad 60 metrów, zaś slalom zawodnicy pokonują z prędkością około 100 km/h. Pełna gracji jazda figurowa odbywa się przy prędkości ponad 30 km/h.

Zanim jednak Mistrzostwa Europy odbędą się w Szelmencie, każdy może spróbować swoich sił na wodzie. W Ośrodku na Suwalszczyźnie działa szkółka jazdy na nartach wodnych i wakeboardzie. W parku wodnym znajdują się slalom, skocznie do wakeboardu, slider do wakeboardu. Warto przekonać się na własnej skórze, że narty i wakeboard to doskonała zabawa. Sport ten może uprawiać prawie każdy – nawet najmłodsi. Warunkiem koniecznym jest oczywiście umiejętność pływania.

WOSiR „Szelment” warto odwiedzić również ze względu na inne wydarzenia, m.in.: Rajd Terenowy OFF-Road Szelment w dniach 8-9.09.2017 r., czy Piknik Rowerowy w Suwalsko-Augustowskim Królestwie Rowerowym Green Velo w dniu 9.09.2017 r.

Generalnym sponsorem Mistrzostw Europy w narciarstwie wodnym za wyciągiem 2017 jest spółka RESO Europa Service.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Zmarł badacz Suwalszczyzny, wybitny etnograf Marian Pokropek

W dniu 13 stycznia 2023 roku zmarł prof. Marian...