Reklama

Dürer, Rembrandt, Goya do obejrzenia w suwalskich szkołach

Data:

- Reklama -

Suwalska młodzież nie musi jechać do Warszawy lub Krakowa, aby obejrzeć prace dawnych mistrzów. Kolekcja oryginalnych grafik – drzeworytów, miedziorytów, m.in. Rafaela, Dürera, Rembrandta, Rubensa, Canaletta, Bartolozziego, Chodowieckiego, Piranesiego, Płońskiego i Goyi przez najbliższe dwa tygodnie będzie odwiedzać miejskie szkoły.

W poniedziałek, 11 września w Zespole Szkół nr 4 w Suwałkach odbyła się wystawa 40 prac i prelekcja dotycząca kierunków sztuki oraz mistrzów, którzy dotychczas dostępni byli dla wielu osób wyłącznie na kartach książek i albumów. – Tą dzisiejszą wystawą otwieramy projekt skierowany do uczniów z Suwałk. Zamiast eksponować dzieła sztuki z okresu od XVI do XIX wieku w jednym miejscu, te dzieła przywieźliśmy ze sobą, do szkoły – tłumaczy Dariusz Matyjas, kolekcjoner i fundator Mazurskiej Fundacji Sztuki ART PROGRESS.

Projekt pod nazwą „Sztuka dostępna” to prawdziwa gratka – dzięki obecności Dariusza Matyjasa uczniowie z suwalskich szkół otrzymali możliwość obejrzenia grafik „gigantów sztuki”, liczące niekiedy po 400 lub 500 lat. Ekspozycja dla wybranych i zainteresowanych? Zdaniem Dariusza Matyjasa – wręcz przeciwnie, nigdy przecież nie wiadomo, kiedy wiedza o kulturze i sztuce może być przydatna.

Mobilna wystawa z 40 pracami dawnych mistrzów jest tylko namiastką zbiorów kolekcjonera. Kolejne części projektu edukacyjnego zostały stworzone na bazie dzieł między innymi Pabla Picassa czy Salvadora Dalego. Być może w przyszłym roku i ich prace zostaną pokazane w suwalskich szkołach. W Giżycku, Ełku i Węgorzewie udało się to zrobić.

W szkołach na terenie miasta prace starych mistrzów będzie można oglądać do 22 września (w trakcie godzin lekcyjnych, harmonogram poniżej), zaś na początku 2018 roku w Suwalskim Ośrodku Kultury zostanie otwarta ekspozycja prac Pabla Picassa, również z kolekcji Dariusza Matyjasa.

Matyjas swoje zbiory zaczął budować po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Najpierw traktował kolekcję jak hobby, potem sztuka stała się jego pasją. Wspomina, że gdy zbiory przestały mieścić się w jego domu, otworzył galerię stacjonarną i internetową. Po powrocie do Polski skupił się na działaniach wystawienniczych i edukacyjnych. W jego zbiorach znajdują się prace Beksińskiego (tak, to te grafiki prezentowane były w Suwalskim Ośrodku Kultury), Chagalla, Matisse’a, Olbińskiego, Starowieyskiego, Warhola.

Gdzie w kolejnych dniach prezentowane będą grafiki starych mistrzów?

Zespół Szkół nr 1, 12.09.2017, godz. 8:55; Zespół Szkół nr 10, 13.09.2017, godz. 9:50; I Liceum Ogólnokształcące, ul Mickiewicza 3, 14.09.2017, godz. 9:50; Zespół Szkół nr 3, 15.09.2017, godz. 9:50; Zespół Szkół nr 6, 18.09.2017, godz. 11:45; Zespół Szkół nr 8, 19.09.2017, godz. 9:50; Zespół Szkół nr 7, 20.09.2017, godz. 9:50; Zespół Szkół Technicznych, 21.09.2017, godz. 9:50; Zespół Szkół nr 2, 22.09.2017, godz. 8:55.

Jednym z patronów medialnych projektu „Sztuka dostępna” jest portal „Niebywałe Suwałki”.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Toulouse-Lautrec w Galerii „Chłodna 20” (foto, audio)

Otwarta w piątek, 12 listopada wystawa w Galerii Sztuki...

Grafiki Marca Chagalla od dziś w Suwalskim Ośrodku Kultury

Słotny, piątkowy wieczór nie nastraja do opuszczania domu, ale...

Uczniowie obejrzą grafiki mistrzów. W Suwałkach Dali, Picasso, Renoir, Lautrec

To już kolejna odsłona projektu "Sztuka dostępna", dzięki któremu...

Grafiki Picassa obejrzysz w patio Suwalskiego Ośrodka Kultury (fotorelacja, audio)

Około 50 grafik autorstwa Pabla Picassa od piątku, 26...