Reklama

Emerytura czy praca?

Data:

- Reklama -

Wielu przyszłych emerytów zadaje sobie to pytanie. Jeśli nie wiemy który wariant wybrać, najlepiej skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego. Przy jego pomocy łatwiej będzie podjąć decyzję. W całej Polsce przez 2 miesiące już ponad 416 tysięcy klientów skorzystało z bezpłatnych porad doradcy emerytalnego.

Autor: Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego

Zainteresowanie klientów usługą doradcy emerytalnego jest wciąż bardzo duże. Tylko do białostockiego oddziału ZUS zgłosiło się prawie 10 tys. osób. Doradca emerytalny adresowany jest głównie do tych , które będą mogły skorzystać z uprawnień emerytalnych po obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 – dla mężczyzn, co nastąpi 1 października.

Każdy z doradców na życzenie klienta może wyliczyć w oparciu o przygotowany przez ZUS kalkulator, prognozowaną emeryturę na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego, a także przeprowadzić symulację, jak ta emerytura może się kształtować gdyby klient przedłużył swoją aktywność zawodową np. o pół roku lub rok.

Kiedy z wnioskiem o emeryturę

Należy pamiętać, że prawo do emerytury przysługuje po spełnieniu określonych warunków, a najważniejszym jest wiek. Wnioski można będzie składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Ale ze jego złożeniem warto poczekać do października. Dzięki temu emerytura będzie troszkę wyższa .Dotyczy to osób, które do końca września osiągną nowy wiek emerytalny. Korzystnie będzie złożyć wniosek w kolejnym miesiącu przypadającym po dniu urodzin. To może pozytywnie wpłynąć na wysokość świadczenia

Kapitał zgromadzony ma koncie dzieli się przez tzw. średnie dalsze trwania życia z dnia, w którym klient złoży wniosek o emeryturę. Jeśli zrobimy to później, to mniejsza jest liczba miesięcy, przez którą ZUS dzieli składki. Tym bardziej, że emeryturę w wieku 60/65 lat i tak może przyznać dopiero od października, nawet jeśli wniosek wpłynie do Zakładu wcześniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Pracujący renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z ZUS-em

Do 28 lutego renciści i wcześniejsi emeryci, którzy w...

MLegitymacje emerytów i rencistów są już dostępne

Wszyscy emeryci i renciści mogą już pobrać elektroniczną wersję...

Już 237 mln zł na „czternastki” dla emerytów i rencistów w regionie

ZUS w woj. podlaskim wypłacił już blisko 160 mln...