We wtorek, 24 października w cyklu objętym patronatem medialnym portalu „Niebywałe Suwałki – „Kino konesera” w Cinema Lumiere odbędzie się pokaz filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”. To produkcja nagrodzona Srebrnymi Lwami 42. festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Jest rok 1994. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik) – polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi – Claudine. Anna umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Pewnego dnia, po upływie kilku lat, Klarysa decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki. Wstrząsająca opowieść o przyjaźni i przebaczeniu. Ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego – twórców wielokrotnie nagradzanych obrazów “Papusza” i “Plac Zbawiciela”. 

NAGRODĘ „SREBRNE LWY” 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za film „PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI” otrzymują reżyser i producent JOANNA KOS KRAUZE oraz reżyser KRZYSZTOF KRAUZE.

KATARZYNA LEŚNIAK otrzymała nagrodę indywidualną za montaż filmu „PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI”.

JOWITA BUDNIK i ELIANE UMUHIRE otrzymały nagrody za główne role kobiece w filmie „PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI”.

WIELKĄ NAGRODĘ 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „ZŁOTE LWY” dla najlepszego filmu „CICHA NOC” otrzymuje reżyser PIOTR DOMALEWSKI oraz producenci: JERZY KAPUŚCIŃSKI, EWA JASTRZĘBSKA, JACEK BROMSKI.

Zobacz całą listę nagrodzonych.

Pokaz filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” w cyklu Kino konesera w Cinema Lumiere w Suwałkach

 

Leave a Reply