Reklama

Z regionu: Aktywiści Greenpeace nadal blokują Nadleśnictwo Białowieża

Data:

- Reklama -

Aktywiści Greenpeace z kilkunastu państw powrócili do nadleśnictwa Białowieża, by kontynuować blokadę wywozu drewna z cennego, ponad stuletniego fragmentu lasu w obszarze chronionym UNESCO. Blokada trwa od wtorku, 29 sierpnia.

 Źródło: Greenpeace Polska

Aktywiści utworzyli na drodze leśnej dwie zapory z bannerów z hasłem: „Ta wycinka jest nielegalna. Cała Puszcza parkiem narodowym”. Każda brama składa się również ze specjalnej, podwieszanej platformy, która uniemożliwia wjazd ciężarówkom, chcącym przyjechać po drewno. W ten sposób aktywiści domagają się przestrzegania postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE: nie wycinania i nie wywożenia drzew z Puszczy, które powinny w niej zostać do naturalnego rozkładu. Aktywiści ponawiają też swój apel o powołanie specjalnej komisji ds. bezpieczeństwa publicznego na terenie Puszczy Białowieskiej z udziałem ekspertów wszystkich zainteresowanych stron.

– Pod pretekstem bezpieczeństwa wycinane i wywożone są drzewa z najstarszych fragmentów Puszczy. Tymczasem drzewa, które stwarzają realne zagrożenie, często są pozostawiane. Dlatego aktywiści z całej Europy przyjechali zaprotestować przeciwko niszczeniu naszego wspólnego dziedzictwa i domagać się jego ochrony, a także utworzenia specjalnej komisji ds. bezpieczeństwa na terenie Puszczy – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Aby Puszcza była naprawdę chroniona i nie dochodziło do nadużyć i wykorzystywania kwestii bezpieczeństwa jako pretekstu do wycinki, aktywiści Greenpeace domagają się:

  • przestrzegania prawa unijnego i natychmiastowego wstrzymania wywózki drewna, które pochodzi z najstarszych fragmentów Puszczy i siedlisk chronionych w ramach sieci Natura 2000,
  • powołania komisji ds. bezpieczeństwa publicznego, w której skład wejdą eksperci reprezentujący wszystkie zainteresowane strony
  • powalania drzew, które mogą zagrażać bezpieczeństwu w najstarszych fragmentach Puszczy w sposób naśladujący działania sił natury i pozostawiania ich na miejscu do naturalnego rozkładu.

Ekolodzy w ostatnich tygodniach zebrali dowody na łamanie tymczasowego zakazu Trybunału Sprawiedliwości w sprawie ochrony najcenniejszych fragmentów Puszczy Białowieskiej. Podczas przeprowadzonych w dniach 12-21 sierpnia wizji lokalnych stwierdzono naruszenie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE na 16 z 30 powierzchni leśnych objętych wycinką po 27 lipca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Puszcza Białowieska – gospodarka leśna w gąszczu przepisów

Gospodarka leśna w Puszczy Białowieskiej, unikalnym obiekcie znajdującym się...

Profesor Simona z Kossaków na wielkim ekranie

"Simona", film w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz w Cinema Lumiere...

Z regionu: Drewniane obiekty edukacji ekologicznej w Puszczy Białowieskiej nagrodzone

Obiekty edukacji ekologicznej w Puszczy Białowieskiej zaprojektowane przez studentkę...

Puszcza Białowieska – tu znajdziesz jedną z najbardziej malowniczych tras nordic walking w Polsce

Pora roku sprzyja treningom na świeżym powietrzu, czego dowodzą...