Pod koniec października, z okazji Święta Reformacji, w Muzeum Okręgowym w Suwałkach zostanie otwarta wystawa „Śladami ewangelików na Suwalszczyźnie”.

W programie wydarzenia znajdzie się nabożeństwo w kościele ewangelickim w Suwałkach, potem nastąpi otwarcie wystawy i występ chóru Viva Musica.

– Ideą wystawy jest zaznaczenie jubileuszu 500-lecia reformacji, a także przypomnienie, że społeczność ewangelicka była ważną częścią populacji Suwalszczyzny – podkreśla dr Krzysztof Snarski, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Działalność i obecność ewangelików na Suwalszczyźnie wymaga zaznaczenia. W mieście znajduje się wiele budynków związanych z ewangelikami, do tej społeczności należy i należało wiele znanych osób. Wystarczy wspomnieć, że na Suwalszczyźnie wciąż można odnaleźć około 40 cmentarzy ewangelickich, m.in. w Sidorówce, Łopuchowie, Grzybinie.

W Muzeum Okręgowym zostaną zaprezentowane fotografie, eksponaty liturgiczne z parafii suwalskiej i z Ostródy, dokumenty poświadczające konfirmację z 1917 roku. Jednym z najstarszych eksponatów jest misa chrzcielna z XVII wieku, pochodząca ze zbiorów parafialnych z Ostródy. Wystawa będzie otwarta do końca stycznia 2018 roku. Wydarzeniu towarzyszyć mają wykłady, zostanie też przygotowany katalog wystawy.

Przypomnijmy, że w Suwałkach wciąż trwa akcja „Zbieramy na organy”, której celem jest zgromadzenie środków na remont najstarszych, zabytkowych organów w Suwałkach, znajdujących się w kościele ewangelicko-augsburskim, wybudowanym w 1839 roku według projektu Wacława Ritschela. Organy pochodzą z 1853 roku z warsztatu Stanisława Dłużewskiego. Dawniej były złocone – ozłocenia dokonał Franciszek Försth.

Kolejny koncert w ramach akcji „Zbieramy na organy” już w niedzielę, 15 października w lokalu „Na Starówce” (Piwiarnia Warka) – zagrają: BIFROST i MUZOPATIA. Szczegóły poniżej.

Akcja „Zbieramy na organy”: koncert zespołów Bifrost i Muzopatia w Suwałkach

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj