Doroczny plener rzeźbiarski „Teatr”, organizowany od lat z inicjatywy Andrzeja Strumiłły, dobiegł końca. Jego namacalnym efektem są między innymi rzeźby dwóch kamedułów wykonane z piaskowca, które podkreślą zbliżający się jubileusz 300-lecia Suwałk. Ich twórcy nadali im tytuł „Symbol miasta”.

Oficjalne obchody 300-lecia Suwałk mają odbyć się w 2020 roku. Do tego czasu ponad dwumetrowe rzeźby znajdą się już w przestrzeni miejskiej. Jak podczas ostatniej sesji Rady Miasta napomknął prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz – ich docelowa lokalizacja jest wciąż rozważana. Św. Roch i Romuald staną na postumencie gdzieś w śródmieściu.

– Pierwsze reakcje odbiorców, które do nas dotarły, świadczą o tym, że rzeźby świętych bardzo się ludziom podobają. Sądzę, że gdy zostaną wyeksponowane w całej okazałości, zrobią jeszcze większe wrażenie – komentuje Alina Chmielewska, p.o. kierownika Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłły, oddziału Muzeum Okręgowego odpowiedzialnego za organizację pleneru „Teatr”.

Rzeźby kamedułów to dzieło wspólne trzech Białorusinów – Uladzimira Pipina, Uladzimira Panstialeyeva i Igora Zasimovicza. Międzynarodowy skład pleneru to cecha charakterystyczna tego spotkania artystycznego. W tym roku do udziału w wydarzeniu Andrzej Strumiłło, kurator pleneru – sam świętujący 90-lecie – zaprosił rzeźbiarzy z Polski, Ukrainy, Litwy i Białorusi.

Rzeźbiarze i podczas tej edycji pracowali na terenie PGK w Suwałkach. W trakcie pleneru powstało w sumie 8 rzeźb, nad którymi pracowali – poza wymienionymi wyżej artystami – Oleh Kapustyak z Ukrainy, Algis Kasparavicius z Litwy, Volodymir Kochmar z Ukrainy, Tomas Vaicaitis z Litwy oraz Rafał Strumiłło i Olga Wielogórska – twórcy z Suwalszczyzny.

Przypomnijmy, że rzeźby powstałe podczas wcześniejszych plenerów można oglądać przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury i przed stadionem „Wigry”. Kolejne prace znajdą się w przestrzeni planowanych bulwarów nad Czarną Hańczą.

Fot. CSW w Suwałkach

Leave a Reply